Menu

Kamelya Çiçeği Bakımı, Kamelya Ağacı

Kamelya bitkisi her dem yeşil kalabilen çalı formunda bitkilerdendir. İç mekân ve dış mekanlarda yetiştirilebilirler. Bu durum türlerine göre değişiklik gösterebilir. İç mekânda ve saksıda yetiştirilmek istendiğinde tercih edilmesi gereken tür Camellia Japonica olmalıdır.

Yalınkat ya da katmerli olarak çiçek açabilirler. Çiçek renkleri ise yine türlerine göre beyaz pembe ve kırmızı renklerdedir. Açtığı çiçeklerin gösterişli ve güzel olmasından dolayı bir süs bitkisi olarak yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ancak çiçeklerinin Çalı formunda olmasından dolayı daha çok bahçeler için tercih edilmektedir. Küçük ağaççık karakterinde olan bu bitki iklimi sıcak olan yerlerde park ve bahçelerin süslenmesinde özellikle çim sahalarının üzerinde grup yapılmasında çok kullanılır. Bitki bahçelerde tek tek gruplar halinde örnek vurgulama amacıyla yetiştirilir ayrıca çit ve sınır bitkisi olarak değerlendirilir. Kamelya bodur yapıda bir ağaç görünümünde olup soğuklara dayanıklıdır. Dışarıda 3-4 m boylandığı halde saksılarda budama ile 60-80 cm kadar boylandırılır. Yaz ve kış yapraklı durur. Yaprakları oval ya da elips biçimli sert ucu sivri ve yüzeyi parlak yeşil renklidir. Kış sonu ile ilkbahar mevsimi başlarında tek tek açan çiçekleri fincan biçimli ve kısa saplı olurlar. Çiçekleri kokusuzdur. Günümüzde en dayanıklı, aynı zamanda en beğenilen kamelya türü camellia williamsii’dir. Saksı ve tüpler içinde büyütülürse iyi sonuç alınabilir.

Kış ayları asıl çiçeklenme dönemi olduğundan mayıs ayına değin bitki sıcaklığı 4-7°C olan yerlerde bulundurulur. Bitkinin bulunduğu yerin ısısı +18 °C olmalıdır. Rüzgârsız yarı gölgeli ve sıcak yerleri sever. Kışın aşırı donlardan çabuk etkilenir. Bahçenizde yetiştirmek istiyorsanız hafif gölgeli yerleri tercih edebilirsiniz. Aşırı güneş alan yerlerde yaprakları zarar görür ve gelişimleri çok kötü olur.

Bir önceki yazımız olan Küpe çiçeği bakımı, Küpe çiçeği çeşitleri başlıklı makalemizde Küpe çiçeği, Küpe çiçeği bakımı ve Küpe çiçeği çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir