Menu

Kaliteli Sebze Tohumu Nasıl Anlaşılır?

Son yıllarda git gide artan hormonlu gıda ürünleri ve sağlıksız beslenme alışkanlığı, insanları evlerinde organik sebze yetiştirme yoluna itmiş bulunmaktadır. Küçük saksılarda yetiştirilmeye müsait olan bazı sebzeler ile organik beslenme mümkün kılınmaktadır. Peki, kaliteli sebze tohumu nasıl bulunur? Bu sorunun cevabı basittir. Hazır tohumların içeriklerinde neler olduğu kolay kolay anlaşılamaz. Güvenilir tohum bulmak için sertifika ve belgelere güvenebilirsiniz. En güvenilir yol ise, organik sebzelerin tohumlarını kendiniz çıkarmanız olacaktır. Domates, biber, nane, roka, maydanoz gibi kolay yetiştirilen bitkilerin tohumlarını çıkararak, iyi bir hasat yapmanız mümkün olacaktır.

Kaliteli sebze tohumu nasıl saklanır?

Sebze tohumlarını en iyi şekilde saklamak için kurutmanız gerekecektir. Dikkatli bir şekilde çıkarılan sebze tohumlarının neminin alınması, olası bir bozulma ve çimlenme olayının önüne geçecektir. Tohumları iyice kuruttuktan sonra çok sıcak olmayan, nem bulunmayan ve fazla ışık almayan bir ortamda saklamanız, organik tohumlarınızın uzun süre boyunca özelliklerini korumasını sağlayacaktır. Bu sayede, zamanı geldiğinde tohumlarınızı güvenle kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan MAVİ GÜL TOHUMU VE ANLAMI başlıklı makalemizde gül, Gül Tohumu ve Mavi gül hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir