Menu

Kakule çayı Neye İyi Gelir, Nasıl Demlenir?

Hindistan’da yetişen ünlü bir bitki olan kakule, baharat olarak yemek sektöründe, aroma olarak parfüm sektöründe ve tedavi amaçlı ilaç sektöründe kullanılmaktadır. Pek çok faydası bulunan bu bitkiyi çay şeklinde tüketmeniz de mümkündür.

Kakule çayı Neye İyi Gelir:Kakule çayı, sindirim ve bağırsak hareketlerini düzenleyici etkiye sahiptir. Bağırsakta bulunan zararlı bakteri ve parazitlerin temizlenmesini sağlayan bu bitki, aynı zamanda mide ağrılarını da geçirmektedir. Midesinde problem olan insanların tercih ettiği kakule sayesinde, sancıların azalması, mide asidinin düzenlenmesi mümkün olacaktır. Ağız kokusuna karşı da oldukça etkilidir. Antioksidan özelliği ise, kolon kanserine yakalanma riskini en aza indirecektir.

Kakule çayı Nasıl Demlenir:Kakule çayının yapımı diğer bitki çaylarına oranla biraz zahmetlidir. 1 buçuk litre suyu kaynatın. Su kaynadıktan sonra 3 yemek kaşığı siyah çay, 3 çay kaşığı kadar kakule tohumu ve bir su bardağı kadar da süt ekleyin. Tüm malzemelerin iyice karışmasını bekleyin ve yaklaşık olarak 15 dakika demlenmesini sağlayın. Demlendikten sonra karışımı süzün. Dilerseniz tatlandırın veya sade olarak tüketin.

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir