Menu

Kaktüs Çiçeği Ve Bakımı

Kaktüs Çiçeği Ve Bakımı

kaktus-cicegiKaktüs tüm bitkiler içerisinde bakımı en kolay olan çiçektir. Eğer baktığınız kaktüsün çiçekte açmasını istiyorsanız mutlaka bu bitkiyi kendi doğal koşullarına uyacak şekilde bakımını yapmalısınız. Bu koşullar yani kimyasal ve fiziksel koşullar doğru şekilde uygulanırsa tüm kaktüs çeşitlerinden çiçek elde etmeniz mümkün olur.
Kaktüs için en önemli kavramlar ısı, ışık, toprak, su, sulama, gübre, hava ve saksı’lamadır.
Isı: Bütün sukulentler ve kaktüsler çok sıcağı sever, hatta yaz aylarında neredeyse 45 derece ye kadar büyümesini sürdürebilir. Fakat bu sıcaklığı üzerine çıkıldıkça çiçek büyümesine son verir ve büyüme durur. Ayrıca kış aylarında sulama yapmamanız durumunda oldukça dayanıklı olarak büyümeye devam etmektedir. Mutlaka soğuk aylarda sıcaklık kontrol edilmelidir -15 dereceden aşağıya kesinlikle düşmemeli ve çok az miktarda da olsa su verilmelidir.

 

Işık: Bitki çok fazla gün ışığı ihtiyacı duyar, evinizin kuzeye bakan bir odasında kaktüs yetiştiremezsiniz, bunun için en çok güneş alan noktayı seçmelisiniz. Kaktüsünüzü mutlaka pencere veya balkona yakın yerlere koyunuz. Ancak kesinlikle direkt olarak gelecek öğlen güneşine maruz bırakmayınız.
Su: Bitkilere en iyi gelen su tabi ki yağmur sularıdır. Ancak bunu toplamanız mümkün olmayabilir. Fakat bunun için balkonunuza küçük bit kova koyup yağmur yağdığı günlerde bunu toplayabilirsiniz, bu su kaktüsünüze yeterli gelecektir. Bunu yapamıyorsanız yaşadığınız ilçe veya köyde bulunan belediyeden musluktan akan suyunuzun sertlik derecesini öğrenip 6-9 arasında bir derecede olan su ile sulama yapabilirsiniz. Ayrıca kaktüslerinizin adet olarak az ise pet şişelerde bulunan su ile sulama yapabilirsiniz.
Toprak: Bitki kalın kum ve çiçek toprağından oluşan karışım ile yetiştirilir ise oldukça verimli büyütülür. Ayrıca pomza ve torf tan oluşan karışım ile de büyütülebilir. Toprağınıza mutlaka dikkat etmelisiniz kesinlikle kireçli olmamalı ve pomza-torf karışımını kullandıysanız zaman zaman suni gübre ile desteklemelisiniz.
Hava: Kaktüsler bilindiği gibi doğal ortamlarda verimli şekilde yetiştirilir bu yüzden havasız ortamlarda nemli havada alışık olmadığı için yetiştirilemez. Yaz, sonbahar ve ilkbahar da kaktüslerinizi mutlaka balkonlarınız varsa orada yetiştirmelisiniz. Eğer kapalı ortamda kaktüs bakıyorsanız mutlaka her gün oda havalandırılmalıdır.
Sulama: Eğer su vermek istediğinizde tereddütte kalıyorsanız bitkinizi sula mayınız. Toprağın iç kısmı da üstü gibi kuruduğu zaman sulama yapmalısınız. Sulama işlemini mutlaka sıcak ve güneşli havada gerçekleştirmelisiniz ve sulamayı yaptıktan yaklaşık 30 dakika kadar sonra saksı altlığındaki biriken suyu boşaltmalısınız.
Gübre: Kaktüsünüzü kesinlikle hayvan gübresi ile gübreleme yapmamalısınız, bunun yerine vitanim adı da verilmiş olan suni gübreler kullanılmalıdır. Bitki diğer bitki türlerine göre daha yavaş büyüme gösterir bu yüzden gübre alınırken mutlaka potasyum ve fosforu çok azotu az olan gübreler seçilmelidir. Çiçek açtıran ya da çiçek coşturucu adı verilen gübre çeşitleri en ideal olanlarıdır. Gübre mutlaka ilkbahar aylarında verilmeli kış aylarında asla gübreleme yapılmamalıdır. Bunun sebebi kaktüsün kış aylarını dinlenme süreci olarak seçmesidir, bu yüzden verilen gübre kullanılmaz yani işe yaramaz aksine zarar verir.
Saksı’lama: Kış ayları bitkiyi saksılamak için en uygun zamandır, yani Ocak- Şubat ya da Temmuz- Ağustos ayları, saksı’lama yapmak veya saksı yenilemek için seçilmelidir. Ayrıca saksının dibine topraktan önce çakıl taşları koyabilirsiniz bu bitkiye verilecek olan suyun saksıda kalmasını önler. Seçilecek olan saksı kaktüsün boyutuna uygun olmalı ve bitkiyi boğmayacak miktarda toprak konulmalıdır.
Not: Eğer televizyonunuz pencereye yakın ise mutlaka kaktüsünüzü televizyon ünite veya sehpası üzerine koymalısınız. Çünkü kaktüsün bilinmeyen en büyük özelliklerinden biri ortamda bulunan ” RADYASYONU ” çekmesidir.

Bir önceki yazımız olan Onbiray Çiçeği ile 4 Mevsim Renklilik başlıklı makalemizde bakım, bitki ve mevsim hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir