Menu

Kaktüs Çeşitleri

Kaktüs Çeşitleri

kaktus-cesitleriBütün bitkiler içinde bakımı en kolay olanlar kaktüsler ve ya diğer sukkulentler yani dikensiz kaktüslerdir. Kaktüsünüzün çiçek açmasını yâda iyi gelişmesini istiyorsanız fiziksel ile kimyasal şartlarını mümkün olduğunca kaktüsün kendi doğal ortamına uydurmanız gerekmektedir. Bütün kaktüsler için geçerli olan bu koşullara uyarsanız sizler de çiçek açan sağlıklı kaktüslere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

KAKTÜS BAKIMI IŞIK: Kaktüs ile bütün sukkulentlerin çoğu bolca gün ışığına ihtiyaç duymaktadır. Evinizin kuzey cephesinde kaktüs yetiştirmeyi kesinlikle denemeyiniz. En fazla güneş alan yerler kaktüsler için ideal mekânlardır. Kaktüslerinizi mümkün oldukça pencereye yakın yerlere koyun hatta pencere pervazlarında ve balkonunuzda en çok güneş alan yerleri kaktüslerinize ayırmalısınız. Fakat kaktüsleri direkt öğle güneşinden korumanız gerekir.

ISI:Kaktüsler ile bütün sukkulentler sıcağı sevmektedirler. Yazın ise yaklaşık 40 dereceye kadar büyümeye devam ederler fakat daha sıcakta büyüme durmaktadır. Kışın sulanmamak şartıyla soğuğa karşı dayanıklı bitkilerdendir. Sıcaklık yaklaşık -15 derecenin altına düşmemeli ve çok nadir de olsa biraz su verilmesi gerekiyor.

TOPRAK: Kaktüsler genel olarak çiçek toprağı ile kalın kum karışımında yetiştirildiği zaman en fazla verim alınıyor. Bunun yerine torf ile pomza karışımı da tercih edilebilir. Seçtiğiniz toprağın suyu geçirmesi ve özellikle kireçli olmaması önem arz eder. Torf ile pomza karışımı kullanıyorsanız ara sıra suni gübre vermeniz gerekir.

SU: Doğada bitkilere en iyi gelen ve oldukça faydalı su elbette ki, yağmur suyudur. Ancak yağmur suyunu şehirde depolamak zahmetli bir işlerdendir. Kaktüslerinizi sularken musluk ve ya Kaktüsleri sulamak için kullandığınız suyun Alman sertlik derecesi yaklaşık 5-6, Fransız sertlik derecesi ise 8-9 olması gerekir. Musluktan akan suyun sertliğini belediyenizden öğrenmeniz mümkündür. Kaktüslerinizin sayısı fazla değilse pet şişedeki sular ile kolaylıkla sulayabilirsiniz.

SULAMA: bitkilerinizi sulayıp sulamamak konusunda endişeye düştüğünüz zaman kaktüsünüze su vermeyiniz. Toprağın yalnızca görünen kısmı değil içi de kuruduğu zaman sulayınız. Suladığınız zaman hava sıcak ve güneşli olmalı ve bol su verin. Saksının altındaki tabağı sulama işleminden 30 dakika sonra boşaltmalısınız.

HAVA: Sukkulent ile kaktüs türleri doğal ortamlarında nemli havaya ve havasızlığa alışkın olmamaktadırlar. İlkbahar, yaz ile sonbahar aylarında kaktüs yetiştirmek için en ideal ortam balkonlarınız olmalıdır. Kapalı yerde kaktüs yetiştiriyorsanız odayı gün içinde sık sık havalandırmanız gerekir.

GÜBRE: Sukkulent ile kaktüslere asla hayvan gübresi verilmemesi gerekir. Halk arasında ‘’vitamin’’ olarak bilinmekte olan suni gübrelerden vermeniz gerekmektedir. Sukkulentler yavaş büyüdüğünden dolayı gübre seçerken azotu az, fosfor ile potasyumu çok olmasına özen gösteriniz. Çiçek Coşturan ya da çiçek açtırıcı vitamin olarak geçen gübreleri tercih etmelisiniz. Gübreleme mevsimi ilkbahar mevsimidir, kışın gübre verilmemesi gerekmektedir. Çünkü kaktüs kışın dinlenme sürecinde olduğu için gübreyi kullanamaz ve kullanılan gübre bitkiye zarar verir.

SAKSILAMA: En uygun saksılama zamanı ise bitkinin dinlendiği zamanlardandır. Ocak ile Şubat ya da Temmuz ile Ağustos ayları arasında saksılama ya da saksı değiştirmek için uygun olmaktadır. Kaktüsün bulunduğu saksının dibine çakıl taşları koyarak suyun saksıda kalmamasını sağlamanız gerekiyor. Saksı kaktüse göre çok büyük ve toprak da aşırı olmamalıdır. Yeni Aldığınız Kaktüsün Çürümemesi için Gerekli İpuçları

• Aldığınız kaktüse kuvvet kazandırmak için aşağıdaki aşamaları uygulayabilirsiniz;

• Toprağı süzdüren özel kaktüs toprağı ile 3’te 1 oranında ponza taşını karıştırın

• Köklerinin ıslak kalıp çürümemesi için toprağını temizledikten sonra 4-5gün kurumaya bırakın

• Kaktüsünüzü bu toprağa dikerek 1-2 gün su vermeyin

• Konumunun havadar olması gelişimini de hızlandıracak etkenlerden biri olacaktır

• Aşırı olmadığı sürece güneş alan bir yerde konumlandırın

• Sonrasında 1 kez yeteri kadar sulayın Kaktüs Çiçeği Kaktüslerin bazı türleri dışında büyük kısmı çiçek açabilen bir bitkilerden oluşuyor.

Sağlıklı yetişkin bir kaktüsün çiçek açması normal şartlarda yılda bir gerçekleştirmektedir. Kaktüs çiçeğinin tomurcuktan – ölmesine kadar geçen süre maksimum 4-5 haftalık bir zamandır. Kaktüs Çeşitleri Kaktüsler binlerce türü olan bir familyaya sahiptir. En fazla bilinen çeşitleri ise; Ekinoks ile Eforbia varyeteldir. Ekinoks pek çok çiçekçide de karşılaşabileceğiniz yuvarlak olan türe denir. Ekinoks’un bazı alt türleri bilinen doğal çiçek açan türdür. Yavaş büyümelerinin dışında uzun yıllar yaşayabilen yani 100 yaşını aşabilir bitkidir. Doğada yaklaşık 60 familya da 300 türü bulunan kaktüs bitkiler içerisinde bakımı en kolay olanlarındandır. Önemli olan konu ise kaktüsün bakımını doğal ortamlarına uygun bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Kaktüsgiller familyasına ait olan bitkilerin gövdeleri etli ve ya yassılaşmış yaprakları ise dikenli olanlardır. Bunların yanı sıra bir de yaprakları dikensiz olan sukkulentler bulunmaktadır. Çoğunlukla çöllerde yaygın olan kaktüs susuzluğa ve özellikle yüksek sıcaklıklara karşı oldukça dayanıklı yapıdadırlar. Su ihtiyacı çok az olan kaktüsün bunun tam zıttı olarak güneşe ve sıcaklığa olan ihtiyacı fazla olmaktadır. Kaktüsün bazı cinsleri bolca uzun beyaz tüylerle kaplıdır ve bu durum onlara kül rengi bir görünüm vermektedir. Ormanlarda yetişmekte olan öteki kaktüs türleri ise epifit sarmaşık görünümünü alıyorlar. Pereskia gibi bazı kaktüsler ise düpedüz yassı yapraklı ve normal görünüşlü ağaçlar halinde olurlar. Genellikle de çok çabuk dökülen çiçekler sapsız, büyük, tek başına, erdişi ile düzenlilerdir. Bunların alt kısımları birlikte kaynaşarak boru biçimin almış taç yarağımsı pek çok parçadan oluşmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Gavura Çiçeği İçin Muhteşem Fikirler başlıklı makalemizde Gavura Çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir