Menu

KAKTÜS BİTKİSİNİN BAKIMI

KAKTÜS BİTKİSİNİN BAKIMI

 

Kakt bitkisinin ait olduğu sukkulentler ailesinin bolca gün ışığına ihtiyacı vardır. Evinizin kuzey cephesinde kaktüs yetiştirmeyi kesinlikle denemeyin. En fazla güneş alan yerler kaktüsler için ideal mekânlar olduğunu unutmayınız. Kaktüslerinizi mümkün oldukça pencereye yakın yerlere koyun hatta pencere pervazlarında ve balkonunuzda en çok güneş alan yerleri kaktüslerinize ayırın. Ancak kaktüsleri direkt öğle güneşinden korumanız gerekmektedir. Kaktüsler ile bütün sukkulentler sıcağı seviyorlar. Yazın ise yaklaşık 40 dereceye kadar büyümeye devam ederler fakat daha sıcakta büyüme durur. Kışın sulanmamak şartıyla soğuğa karşı dayanıklı bitki türleridir. Sıcaklık yaklaşık -15 derecenin altına düşmemeli ve çok nadir de olsa biraz su verilmesi gerekir.

Kaktüs bitkisinin bakımı hakkında bilgi verelim. Kaktüsün Çürümemesi için Gerekli İpuçları Nelerdir? Alınan kaktüse kuvvet kazandırmak için yazımızda belirteceğimiz aşamaları kullanmalısınız. • Mutlaka toprağı süzdürülen özel kaktüs toprağı ile 3’te 1 oranında ponza taşını karıştırınız.

• Köklerinin ıslak kalıp çürümemesi için ise toprağını temizledikten sonra 4-5gün kurumaya bırakılmalıdır.

• Kaktüsünüzü bu toprağa dikip 1 ve ya 2 gün su vermeyiniz.

• Konumunun havadar olması gelişimini de hızlandıracak etkenlerden biridir.

• Fazla olmamak şartıyla güneş alan bir yerde konumlandırınız.

• Sonrasında 1 kez yeteri kadar sulama yapmalısınız.

Kaktüs Çeşitleri Nelerdir? Kaktüslerin binlerce türü vardır. Genellikle bilinen çeşitleri ise; Ekinoks ve Eforbia varyetel türüdür. Ekinoks birçok çiçekçide de karşılaşabileceğiniz yuvarlak olan türe denmektedir. Bu türün bazı alt türleri bilinen doğal çiçek açan türünü belirtir. Yavaş büyümelerinin dışında uzun yıllar yaşayabilen yani 100 yaşını aşabilir bitki türüdür. Doğada yaklaşık olarak 60 familyada 300 türü bulunan kaktüs bitkiler içerisinde bakımı en kolay olanıdır. Önemli olan konu ise kaktüsün bakımını doğal ortamlarına uygun bir şekilde gerçekleşmiş olmasıdır. Kaktüs ailesinin ait olan gövdesi etli ve dikenli türleri ise günümüzde hemen hemen her yerde görmemiz mümkündür.

Bunların yanı sıra bir de yaprakları dikensiz olan sukkulentler bulunmaktadır. Çoğunlukla çöllerde yaygın olan kaktüs susuzluğa ve özellikle yüksek sıcaklıklara karşı oldukça dayanıklı yapıları vardır. Su ihtiyacı ise çok az olan kaktüsün bunun tam zıttı olarak güneşe ve sıcaklığa olan ihtiyacı fazla olur. Kaktüsün bazı cinsleri bolca uzun beyaz tüylerle kaplıdır ve bu durum onlara kül rengi bir görünüm verir. Kaktüs bitkisinin bakımı adlı yazımızda detayları belirttik sizde bu yönde bir kaktüs yetiştirebilirsiniz. Ormanlarda yetişmekte olan öteki kaktüs türleri ise epifit sarmaşık görünümünü almaktadırlar.

Bir önceki yazımız olan Sevgi Bahçesi başlıklı makalemizde Sevgi Bahçesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir