Menu

Kaktüs Bakımı Nasıl Olmalı?

Kaktüs Bakımı Nasıl Olmalı?

Kaktüs meraklılarının şikayetçi olduğu en büyük sorunlardan biri aldıkları kaktüslerin bir-iki hafta içerisinde çürümesi ya da sebepsizce ölmesidir. Kaktüs bakımı konusunda bilgi sahibi olmayan kişilerin bazı hataları sonucu kaktüsler zarar görmektedir fakat son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda asıl sorunun kaktüslerin üretiminden kaynaklandığı keşfedilmiştir. Kullanıcı kaynaklı hatalar çok fazla sulamak ya da hiç sulamamak, güneş görmeyen ve havasız yerlerde bırakmak gibi kaktüsün doğal ortamı dışında tutulması olarak sıralanabilir. Fakat aldığınız kaktüslerin ölmesinin en büyük sebebi üretim hatasıdır. Bu sebeple size kaktüsünüzü hayatta tutabilmeniz için aldıktan sonra yapmanız gerekenler konusunda bazı tüyolar vereceğiz.

kaktus-bakimi-nasil-olmali

Kaktüs bakımı nasıl yapılır?

Kaktüs Aldıktan Sonra Yapmanız Gerekenler

Satın aldığınız kaktüsü saksısından çıkardıktan sonra köklerini iyice silkeleyerek topraktan tamamen arındırın. Yaşadığınız yerin sıcaklık ve kuruluk durumuna göre 2 gün ile bir hafta arasındaki bir sürede gazete kağıdı üzerinde bekletin. Daha sonra, kaktüsünüzü her bitkinin seveceği bol humuslu bir toprağa dikmelisiniz. Toprak çok ıslak olmamalıdır ve isteğe bağlı olarak toprağın içine ponza taşı da koyabilirsiniz. Bu aşamaları yaptıktan sonra kaktüsün günlük bakımı için de dikkat etmeniz gereken bazı ayrıntılar var. Kaktüs bitkisi esintili ve sıcak havaları sever. Her daim güneş görmek ister fakat öğle sıcağı zamanında gölgeye almanız gerekir. Güneş battığında da fısfıs yardımıyla üzerine su sıkarsanız daha iyi sonuçlar verecektir.

Bir önceki yazımız olan Difenbahya Özellikleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Difenbahya Özellikleri Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir