Menu

Kahve nasıl yetişir?

Kahve, kökboyasıgiller ailesine mensup bir bitkidir. Ağacı coffea cinsinde bulunan bir ağaçtır.Kahve de bu ağaçtan elde edilen meyve çekirdeklerin kavrulup öğütülmesi üretilmektedir. Toz veya çekirdek halinde olan kahve, süt veya suyla karıştırılarak tüketilir. İçeriğindeki kafein maddesinin uyarıcı etkisiyle, dikkat arttırıcı ve ağrı kesici özelliği taşımaktadır. Ağrıları % 40 oranında azalttığı gözlemlenmiştir. Kahve ağacı ilk olarak Habeşistan’da bulunmuştur. Habeşistan’ın Kaffa bölgesinde bulunan bitki, arapça ‘gahwah’ olarak bilinmektedir. Kahve ağacı çiçekleri beyaz ve hoş kokuludur. Meyvesi kirazı andırır. Kırmızıdır. Meyvesinin içinde iki çekirdeği bulunmaktadır. Dikildikten 3 yıl sonra meyve vermeye başlar ve 30-40 yıl aralıksız olarak meyve verebilme özelliğine sahiptir. Doğal halinde 8-10 metreye kadar gelişi gösterebilir.

Ancak meyvelerin kolay toplanabilmesi için budanır. 4-5 metre boyunda bırakılır. Kahve sıcak iklim seven bir bitkidir. Don olaylarının görülmediği ve tropikal bölgelerde gelişir. Soğuk havada ve donda ölür. Ani sıcaklık değişimleri bu bitki için uygun değilidir. Nemli bölgeler yetişmesi için uygundur.Coffea arabica ve coffea robusta tarımı diğer kahve türlerinin tarımından daha yaygın şekilde yapılmaktadır. Kahve aromasını değiştiren önemli bir nokta, yetiştiği bölgelerdir. Tropikal bir aromaya sahip kahve, tropikal bölgede yetişmiş demektir. Toprağın cinsi, su miktarı, günş alma oranı ve nem de kahve aroması üzerinde etkilidir. Brezilya kahve üretimi konusunda dünya 1.sidir. Bol miktarda kahve üreten diğer ülkeler de Kolombiya ve Vietnam olarak bilinmektedir. Oldukça zor bir süreçten geçerek yetişir.  4- 5 hafta da filiz vermektedir. Yetiştirilen filiz başka yere aktarılarak, 5-6 ay da orda bakımı sağlanır.

Daha sonra tekrar başka bir yerde 4 yıl kadar bakılması  gerekmektedir. Bol su kahve ağacının yetişmesi için oldukça önemlidir. Asıl yetiştirilmesi gereken yerlere,çiftliklere bu işlemlerden sonra götürülür ve 5 yıl kadar da buralarda meyve vermeye başlar.

Bir önceki yazımız olan Okaliptus Ağacı Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde okaliptus ağacı fiyatı, okaliptus ağacı hakkında bilgi ve okaliptus ağacı nerelerde yetişir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir