Menu

Japon Gülü Yetiştirilmesi, Bakımı ve Sulanması

Kış soğuklarına karşı güçsüz olan Japon gülü parlak yemyeşil koyu yaprakları ve kırmızı beyaz açan çiçekleri ile tanınır. Kışın fazla soğuk olmayan, korunaklı bölgelerde bahçede yetişebilir bunun haricinde saksıda evde yetişmesi en uygunudur.

Bitki günde en az 4 saat direkt güneş ışığına ihtiyaç duyar ve güneşi bol sevdiğinden dolayı toprak saksı kullanmanız gerekir. Eğer “ben toprak saksının görüntüsünü sevmiyorum” diyecek olursanız kullandığınız toprak saksıdan daha büyük bir saksı alın ve iç içe yerleştirin. Aralarına çakıl taşları doldurarak boşlukları kapatın. Bu sayede hem güzel görünümlü bir saksı elde edersiniz hemde bitki için uygun toprak saksıyı kullanmış olursunuz.

Japon gülünün çürüyüp ölmemesi için bitkini toprağı kurudukça sulama yapın ve sulama suyunun ılık olmasına dikkat edin. Bitki için en iyi toprak bahçe toprağı olacaktır. Besin olarak sığır gübresi (tezek) verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Antoryum Bitkisi Bakımı, Sulanması ve Yetiştirilmesi başlıklı makalemizde antoryum bakımı, antoryum bitkisi ve sulama ve yetiştirme hakkında bilgiler verilmektedir.

4 Yorum
  1. Mehmet Gök 6 Temmuz 2015 / Cevapla
    • Kadife 6 Ağustos 2015 / Cevapla
  2. metin atacan 18 Ağustos 2015 / Cevapla
  3. murat 6 Eylül 2015 / Cevapla

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir