Menu

İstiridye Mantarı Nasıl Üretilip Yetiştirilir?

Kolay yetişebilirliği, lezzetiyle ticaretin yeni gözdesi istiridye mantarı üretimi, misel adı verilen tohumluk mantarlarla gerçekleştirilir. Üretiminde kullanılan materyaller yönüyle; “Ağaç kütükleri” ve “Bitkisel artıklar” kullanılarak yapılan üretim şekilleri en yaygın olanlarıdır.

Ağaç kütükleri kullanılarak yapılan istiridye mantarı üretimi için en uygun kütükler kayın kavak gibi yumuşak dokulu ağaçlardan olmalıdır. Küçük bir matkap ucuyla kütüğün etrafına 4-5 cm büyüklüğünde delikler açılır ve miseller içine yerleştirilir. Tohumların üzeri eritilmiş bal mumuyla kapatılır. Kütüklerin üzeri siyah bir poşetle örtülür. 1,5 ay kadar kütükler bu şekilde bekletilir ve 4-5 ay sonra ilk hasat elde edilir.

Bitkisel atıklarla hazırlanan kompostlar, mantarların gelişimini engellememesi için steril olmalıdır. Bu nedenle haşlama yöntemiyle pastörize işlemi yapılır. Hazırlanan kompost şeffaf naylon poşetlere doldurulur ve misel ekimi gerçekleştirilir. Sonra poşet bağlanıp steril çivi ile poşete delikler açılır. Karanlık ortamda 25-30 gün bekletilerek misel sarımı gerçekleştirilir. Daha sonra poşete küçük kesikler açılarak mantarların poşetten çıkması sağlanır.

Bir önceki yazımız olan İstiridye Mantarı Kompostu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde istiridye mantarı, İstiridye mantarı kompostu ve mantar hakkında bilgiler verilmektedir.

4 Yorum
  1. Daikin Klima 29 Mayıs 2014 / Cevapla
  2. müslüm özdem 26 Ekim 2014 / Cevapla
  3. ismail 15 Kasım 2016 / Cevapla

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir