Menu

Ispanak Nasıl Yetiştirilir

Ispanak Nasıl Yetiştirilir

Ispanak-Nasıl-Yetiştirilir-Hangi-Besinleri-İçerir

 

Sağlıklı ve besin maddeleri açısından zengin olan ıspanak, insan sağlığı açısından oldukça yararlıdır. Bu açıdan ülkemizde de çok fazla tüketilen sebzeler arasında yer alır. Özellikle demir açısından zengin olduğu bilinen Ispanak, tüm kültürlerde kendine yer bulabilir. Birçok farklı yemeği yapılan ve hamur işi tariflerinde de kullanılabilen bu sebze, dikilmesi ve yetiştirilmesi de son derece kolay olan bitkiler arasındadır. Ispanak kış sonunda, ilkbaharda ve de yaz aylarında dikilebilir. Şubattan başlayarak Eylül’e kadar olan sürede ıspanak dikimi yapılabilir. Ispanak yaklaşık 10 gün içerisinde çimlenmeye başlar. Dikim yapılacak olan toprağın ısısı yaklaşık 12 derece olmalıdır. Dikeceğiniz toprağı belledikten hemen sonra tırmık yardımıyla düzeltmeli ve 20 cm aralıklar bırakarak yaklaşık olarak 3 cm derinliğinde paralel şekilde çizgiler oluşturun. Bu çizgiler üzerine ıspanak tohumlarını serpin ve çizgileri kapattıktan sonra toprağa sıkıştırma işlemini uygulayın. Ispanak bitkisi, yalnızca tohum ekimi yoluyla üretilir.

 

İlkbahar aylarında ıspanak ekilecekse toprağın ısısı 4 ile 6 derece arasına geldiğinde ve toprak işlenebilir bir hale geldiğinde ekilmelidir. Ispanak bitkisi çok çabuk bir şekilde çiçek sapı oluşturabilir. Bu açıdan eğer ilkbaharda dikim yapılacaksa dikkat etmekte fayda var. Mümkünse serin yerlerde ya da yağmur suyu alabileceği bahçelerde yetiştirilerek çiçeklenmesi ertelenmelidir. İlkbahar aylarında dikim yapılmışsa hasatı Nisan, Mayıs ya da Haziran ayında yapılır. Sonbahar aylarında dikim yapılmışsa da en geç Ekim ayında hasat yapılır. Sonbahar ekimlerinde genellikle don yaşandığı için ıspanaklar zarar görebilir. Bu açıdan sonbahar ekimini daha ılık yerlerde yapmakta fayda vardır. Güney Akdeniz gibi kışları da ılık geçen bölgelerde Şubat ayının sonlarına kadar ıspanak dikimi yapılabilir. Soğuk bölgelerdeki ıspanak ekimi daha çok kasım ya da aralık ayında yapılır.

 

Hangi aylarda ıspanak dikimi yapılırsa yapılsın bakım işlemi ve tohum ekme işlemi her zaman aynıdır. Toprak 10 ya da 20 cm derinliğe ulaştırılır. Bu çukurlara ahır gübresi ve de ticaret gübresi konulur. Daha sonra bu gübreler toprağa karıştırılır. Sıralama ya da serpme ekimle ıspanaklar ekilir. Ekim derinliği ne kadar çoksa verim miktarı da o kadar çok olur. Bu açıdan tohumların atılmış olduğu derinlik yaklaşık olarak 1 ya da 4 cm arası olmalıdır. Tohumların dikimi ekimi gerçekleştirildikten sonra tahta silindir ya da tahta tokmak yardımı ile sıkıştırma işlemi yapılır. Ispanak yetiştirilirken en büyük sorun yabancı otlardır. Ekim yapılmadan önce yabancı otların temizlenmesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan Yonca Nerelerde Yetişir Ve Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir