Menu

Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir

Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

 

Isırgan otu pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. toplumuzca en fazla bilinen yararları arasında böbrek ya da mesane taşlarının oluşumunu önlemesi ile taşların tedavisi yer alır. Dolaşım rahatsızlıkları ile kan rahatsızlıkların tedavilerinde, vücutta oluşan ödemin giderilmesinde, egzamanın tedavi edilmesinde, kan yapıcı özelliği, soğuk algınlıklarının tedavi edilmesinde, kabızlığın giderilmesinde, romatizmalı rahatsızlıklar ve gut hastalığının tedavisi aşamalarında destekleyici olarak faydaları vardır. Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir adlı yazımızı okumaya devam ettikçe bu mucizevi besinin faydalarına eminiz ki şaşıracaksınız.

Isırgan Tohumunun  Faydaları;

• Ödemin oluşma riskini azaltır ve kan şekerini düşürmeye yardımcı oluyor.

• Özellikle ısırgan tohumu sindirim sitemi için oldukça faydalı bir besindir. Bağırsakları temizler. Bunun dışında ise şişkinlik ya da gaz şikayetlerini gidermektedir.

• Ayrıca kan temizleyici özelliği bulunuyor ve alyuvarların yenilenmesinde sağlamaktadır. D vitamini içerdiği için kan yapmaktadır.

• Isırgan tohumu bünyenin savunma gücünü arttırarak, yorgunluğu gidermektedir.

• Isırgan tohumu tam manasıyla iyi bir idrar söktürücüdür ve prostat kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır.

• Isırgan tohumunun tansiyonu düşürdüğünü söyleyen sağlık uzmanları mevcuttur.

• Özellikle kadınların regl sancılarına ise oldukça faydalıdır.

• Isırgan tohumunun cinsel gücü arttırdığı söyleniyor.

• Isırgan tohumunun üşütmeden ortaya çıkan boğaz tahrişi, öksürme veya benzeri hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.

• Isırgan tohumu farklı kürlerde kullanılarak cilt sağlığı için maskelerde kullanılır ve bunun yanında saç bakımı için de tercih edilmektedir.

Isırgan Otu Çayının Faydaları Isırgan otunun yaprakları yemeklerde ve özellikle çorbalarda kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra maskelerde de kullanılmaya başlanmıştır. Isırgan otunun yapraklarıyla çaylar hazırlanabilir ve bu şekilde tüketimi sağlanabilir. Isırgan otunun bilinen faydalarının yanı sıra bazı durumlarda aşırı tüketildiğinde bazı sorunların çıkmasına sebep olabilir. Diğer ilaçlarla beraber kullanıldığı zaman da etkileri artabilir ya da kullanılan ilaçların etkisini azaltabilir. Bu sebepten tüketimine dikkat edilmeli ve bazı durumlarda mutlaka doktorlara danışılmalıdır. Isırgan yaprakları kan basıncını arttırmaktadır. Bu sebepten yüksek tansiyon hastalarının tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda ısırganın kan incelten özellikleri bulunmuştur. Bu yüzden kan inceltici ilaçlar alan hastalar doktorlarına danışarak tüketmeleri gerekmektedir. Aksi durumlarda olumsuz sonuçlar oluşabilir. Çok faydalı besin ancak aşırı kullanımı sonucunda istenmeyen olumsuzlukların meydana gelmesine sebep olabilir. Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir adlı yazımızda ısırgana ait tüm detayları belirttik. Şimdi sizlerde bu öneriler doğrultusunda derdinize derman yapabilirsiniz. Hayatımızın vazgeçilmezi olan ısırgan her hanede mutlaka olması gereken bir besindir.

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir