Menu

Isırgan Otu Çayının Faydaları Nedir ?

Isırgan otu yaprakları üzerinde yer alan ince tüyler cildi tahriş edebilecek düzeyde kimyasallar içerir ve bu kimyasallar bitkinin yaprakları vücuda değdiği zaman otomatik olarak salgılanır. Bu sebepten dolayı taze ısırgan otu yapraklarına, sapına veya herhangi bir yerine dokunmak oldukça acı verir. Bu bitki yüzyıllar boyunca çok sağlıklı olduğundan dolayı bir çok kültürde tercih sebebi olup kullanılmıştır. Avrupa ülkelerinde geleneksel olarak vücutta biriken fazla suyun atılması amacıyla idrar söktürücü olarak kullanılmakta olup organları temizlemek amacıyla kullanılmaktadır.

Bitkinin bilimsel adı “Urtica dioica” olup günümüzde batı tıbbında bir çok ilaç içerisinde ticari amaçlı kullanılmaktadır. Kuzey Amerika, Avrupa, Asya’nın kuzey bölgeleri ve Kanada’nın bazı kesimlerinde doğal olarak yetişen Isırgan otu yaklaşık olarak 1 metreye kadar büyüyebilmektedir. Koyu yeşil yaprakları tırtıklı olup yıl boyu yeşil kalabilmektedir. Haziran ayının başlangıcından Eylül sonuna kadar çiçek açar.

Isırgan Otu Nelere İyi Gelir, Faydaları Nelerdir ?

 • Öksürüğe iyi gelir.
 • İdrar söktürücü özelliğe sahiptir. Vücuttan fazla suyun atılmasını sağlar.
 • Sindirimi düzene sokar.
 • Böbrekleri temizler.
 • Soğuk algınlığına iyi gelir.
 • Karaciğeri temizler.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Artrit semptomları hafifletir.
 • Saman nezlesinin tedavisinde etkin olarak kullanılır.
 • Anemi tedavisinde yardımcı olarak kullanılmaktadır.
 • Yüksek miktarda demir içerir.
 • Başta sindirim sistemi olmak üzere bütün iç organları temizler.

Isırgan Otu Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Isırgan otundan çay hazırlamak için internet üzerinde veya kitaplarda onlarca farklı tarife rast gelirsiniz. Bu tariflerin arasında en çok tercih edileni ve kolay olanı bir bardak çay için 1 çay kaşığı kadar kurutulmuş ısırgan otunu kaynamış suya ilave ederek 10 dakika kadar demlenmesini beklemek olacaktır. Demlenme esnasında bitkinin içerisinde yer alan yararlı maddeler suyun içine geçecek, cildi tahriş eden kimyasal özelliği ise kaybolacaktır. Bu sebepten dolayı en az 10 dakika kadar demleyin. Eğer ki çayı iyice demlemeden içerseniz boğazınızda kaşıntı hissedebilirsiniz. Ayrıca biraz mideniz ağrıyacaktır.

Isırgan Otu Çayının Yan Etkileri Nelerdir ?

Her bitkide olduğu gibi ısırgan otunu da kontrollü ve yerinde tüketmek gerekir. Her ne kadar ısırgan otu vücudu temizleyip, korusa ve güçlendirse de bilinçli olmakta her zaman fayda var. Bazı otlar vücutta olumsuz etki bırakabileceğinden dolayı doktor gözetiminde söylenen miktarda tüketilmeli / kullanılmalıdır.

Doktorunuzun tavsiye ettiği oranlarda ısırgan otunu kullanabilir, çayını içebilirsiniz. Bu tarz kullanımlarda her zaman güvenli olur ve herhangi bir yan etkiye sebep vermez fakat ishal, mide ağrısı, terleme, ciltte döküntü, alerji gibi yan etkiler sayısı az olmakla birlikte bazı hastalarda gözlemlenmiştir. Isırgan otunun yaprakları açık bir yaranın üstüne kesinlikle değdirilmemeli, açık yararının üzerinde kullanılmamalıdır. Ayrıca adet döngüsü değiştireceğinden dolayı hamile kalmak isteyen kadınların da kullanması tavsiye edilmez. Emzirme ve hamilelik döneminde yer alan kadınların üzerindeki yan etkileri henüz bilinmediğinden dolayı yine kullanmamakta fayda var.

Kan şekeri seviyesinde problem olan kişilerin ısırgan otunu doktora danışmadan kesinlikle kullanmamaları gerekir. Çünkü ısırgan otu kan şekeri düşürebilir veya yükseltebilir. Yine aynı şekilde idrar söktürücü özelliğinden dolayı mesane ve böbrek sorunu yaşayanların doktora danışmadan tüketmesi kesinlikle önerilmez.

Isırgan otu çayı kan sulandırıcı ilaçlarla etkileşime geçeceğinden dolayı kanın pıhtılaşmasını önleyecektir. Aspirinde dahil olmak üzere kan inceltici özelliği bulunan ilaçlarla beraber tüketilmemelidir. Yüksek tansiyon ilaçlarının etkisini arttırabileceğinden dolayı (Nidilat ve benzeri ilaçlar) bu ilaçlarla birlikte tüketilmesi sakıncalıdır. Vücudunuzda biriken fazla suyu atmak için ilaç kullanıyorsanız ve bunun üzerine ısırgan otu çay içerseniz dehidrasyon (atamama) riskini arttırabilir. Kısacası ters etki yaratabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum yapılmış
 1. tek taş 14 Temmuz 2014 / Cevapla

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir