Menu

Isırgan Otu çayı Neye İyi Gelir, Nasıl Demlenir?

Fiziksel duruşu ve sağlığa olan etkileri oldukça tezat yaratan ısırgan otu, Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya bölgelerinde sıkça görülmektedir. Dokunulduğunda kaşıntı ve acı hissi veren bu bitkinin yaprakları, özel bir kimyasal madde salgılamaktadır.

Bu özelliği ile sağlığa çok faydalı olan ısırgan otu, ülkemizde yemeklerde bolca kullanılmaktadır. Isırgan otunun yemeklerde kullanımının haricinde, çayı da yapılmaktadır.

Isırgan Otu çayı Neye İyi Gelir?              

Isırgan otu çayı, kansızlık ve demir eksikliği gibi sorunların üstesinden gelmede çok etkilidir. İçerdiği yüksek miktarda demir ile kansızlık sorununa çözüm olmaktadır. Bundan farklı olarak, böbrekleri ve karaciğeri temizlemede de etkilidir. Soğuk algınlığının tedavisinde de kullanılan ısırgan otu, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar.isirgan otu cayi nasil demlenir

Isırgan Otu çayı Nasıl Demlenir?

Isırgan otu çayı demlemek biraz dikkat ister. Kaşındırıcı ve tahriş edici kimyasalların etkinliğini yitirmesi için en az 10 dakika demlenmesi gerekmektedir. Bu süreyi çok uzattığınızda ise acı bir tat elde edersiniz. Gün içinde bir bardak ısırgan otu çayı içmek, sağlığınız için oldukça yararlı olacaktır. Doğrudan kaynamış suya atılacak olan kuru yapraklar, demleme için yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir