Menu

İpek Çiçeği ve Bakımı

İpek Çiçeği ve Bakımı

Bitkinin en büyük özelliği aşırı sıcak havalarda bile çok fazla suya dayanıklı olmasıdır. Bitki tıpkı semizotu gibidir, kendi tohumlarını kendi döker ve ortam doğal şartlarına uygunsa gelecek sene kendiliğinden yeşerir.
ipek-cicegi-ve-bakimiBakım ve Sulama: Bitki mevsimlik bir çiçektir. Genel olarak ılıman ortamlarda iyi bir şekilde yetiştirilebilir. Eğer bitkiyi ekecekseniz kesinlikle bulunduğunuz yerde, kesinlikle don olaylarının tamamen bitmiş olması gerekmektedir. Bitkiyi mutlaka aşırı derece de güneş alan yerlerde ve çok az su vererek yetiştirmeniz gerekmektedir. Kesinlikle toprağı tamamen kurumadan sulan mamalıdır. Sıcağa karşı olan dayanıklılığı unutulmamalı, buna uygun orantıda sulama yapılmalı ve sulama işlemi her zaman aynı miktarda yapılmalıdır.
Toprak Ve Saksı: Bitkiyi bahçede yetiştirmeyi düşünüyorsanız, sıradan bir bahçe toprağı bile bu işlem için yeterlidir. Ancak saksıda yetiştirecek seniz yine koyu renkte bahçe toprağı olmalı ve saksı seçimi iyi yapılmalıdır. Saksı mutlaka suyu iyi süzen bir saksı olmalıdır. Çünkü bir anda fazla miktarda su verilmesi bitkiyi yok edebilir. Bunun için iyi süzen bir saksı bitkinin korunmasını sağlar. Bitki zaman zaman vitamine ihtiyaç duyabilir, ancak suyu çok fazla vermemek gerektiği için vitaminde tek bir sulamada değil, bir kaç sulamada verilmelidir. Bitkinin gübrelemesi ise hayvan gübresi ile yapılabilir. Ancak aşırı miktarda yapılmamalıdır. Çünkü gübreli toprak sürekli kuru gibi görünür buda, ipek çiçeği için zararlı bir olaydır. Bundan doları çiçek çok cansız olmadığı sürece gübreleme işlemi yapılmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kedi tırnağı Ve Bakımı başlıklı makalemizde Kedi tırnağı Ve Bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir