Menu

İncir Nasıl Yetiştirilir? Faydaları Nelerdir?

İncir Nasıl Yetiştirilir? Faydaları Nelerdir?

Etiketler:İncir Nasıl Yetiştirilir? Faydaları Nelerdir?, İncirin Bakımı, İncir

Ülkemizin sıcak bölgelerinde çok fazla yetiştirilen incir ağacının bakımı oldukça kolaydır.İncir Nasıl Yetiştirilir? Faydaları Nelerdir? sizlere açıklamaktayız. Bol nem ve yüksek sıcaklık isteyen bitki, genellikle deniz kenarındaki arazilerde güçlü gelişim göstermekte ve ticareti yapılmaktadır. İncir meyveleri kurutulup satılır, aynı zamanda reçeli ve marmeladı yapılabilmektedir. İncirin içinde bol miktarda vitamin bulunur ve antioksidan etkisi ile birçok rahatsızlığa iyi gelir. Bitkinin yetişme şartlarını karşılayan ortamlarda kendiliğinden incir ağacı yetişmektedir. Doğal ortamında yetişen incir ağacı, hiçbir bakım yapmadan yağmur suları ve topraktan besinlerini alarak kolaylıkla yetişecektir. İncir yetiştirmek ise aşılı incir fidanları ile yapılır. Verimli ve daha büyük meyveli bu fidanlar sayesinde kolaylıkla incir ticareti yapılabilmektedir. İncir meyvesinin yeşili ve kurusunun piyasa değeri oldukça yüksektir.

İncirin Faydaları

İncirin içinde bol miktarda lif bulunmaktadır. Bu sebeple kabızlığı önleyici ve basur oluşumunu engelleyici etkisi bulunur. Zihin yorgunluklarına, kuvvetsizliğe, boğaz ağrılarına ve kolesterole iyi gelen incir, mevsimi dışında kurutulmuş olarak tüketilir. İncirden yapılan reçel oldukça lezzetlidir.

İncir Ağacının Yetiştirilmesi

Genellikle yapraksız olduğu ilkbahar ve kış ortalarında incir dikimi yapılır. Bol nem ve su isteyen meyve, ilk dikim sonrası kısa aralıklar ile sulanmalıdır. Daha büyük incir ağaçları için aşırı su gerekmez.  İlkbahar aylarında yağış alan ve kışı ılık yazı sıcak geçiren her ortamda incir rahatlıkla yetiştirilmektedir. Her yıl düzenli olarak budaması yapılan bitki, bu sayede daha büyük meyveler verecektir.

İncir Nasıl Yetiştirilir? Faydaları Nelerdir? Konusu Resimleri

Bir önceki yazımız olan Zakkum Yapraklı Kauçuk Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde ofis çiçeği, zakkum yapraklı ve Zakkum Yapraklı Kauçuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir