Menu

İlkbahar ve Yaz Ayları Bahçe Bakımı Nasıl Yapılır?

İlkbahar ve Yaz Ayları Bahçe Bakımı Nasıl Yapılır?

İlkbahar ve Yaz Ayları Bahçe Bakımı

ilkbaharHepimizin heyecan ile beklediği bahar ayları ile birlikte doğada canlanma başlar. Bu canlanmaya sizlerde bahçe düzenlemeniz ile yardımcı olabilirsiniz. İyi bir bahçeye sahip olmanın yolu bahar aylarında yapılacak önemli işler ile olacaktır.
Nisan ayları bu işlemler için önemlidir. Havaların ısınmaya başladığı bu dönemde artık bahçeniz için güzel şeyler yapma vaktiniz geldi. Öncelikle son olarak diktiğiniz gül fideleri varsa bunları artık yerlerine alabilirsiniz. Çiçek veren ve özel yapraklı ağaçları bu dönemde dikebiliyorsunuz. Havuz ya da akvaryum için çiçek ekim mevsimi de Nisan ayıdır. Su sümbülü ya da nilüfer ekmeyi düşünüyorsanız Nisan ortalarını geçirmenizi pek tavsiye etmeyiz.

Mart ayına geldiğimiz de artık bahçemizi son şekline kavuşturacak dokunuşlara ihtiyacımız vardır. İlkbaharın bu son ayında her şey yavaş bir şekilde dirilirken yazı geçirecekleri yerlere alınır. Bazı bitkiler ise ilk kez dikilerek hayata merhaba derler.

Petunya, ninya, karanfil, camgüzeli ve gotenya gibi özellikle yaz aylarında çiçek açan tek yıllık bitkiler çimlenmesi için sandıklara ekilmelidir. Çok yıllık soğanlı ve otsu bitkiler ise yerlerine alınarak toprağa gömülür. Sarmaşık ve süs ağaççıklarınız budanmalıdır. Bahar aylarının gelmesi ile canlanan haşerelere karşı özellikle gülleriniz ilaçlanmalı ve koruma altına alınmalıdır.

Çimleme alanlarınız ve hafif bitkilerinizin olduğu alanlar gölgelendirmeye alınmalı ve ya şeffaf muşamba ile örtülmelidir. Çatlamalara karşı önlem amacı ile çiçeklerinizin köklerini naylonla kaplayarak nemlenme sorunlarını çözümleyebilirsiniz. Sulamalarını da azaltabilirsiniz.

Balkonunuzda bulunan çiçekleriniz çok fazla güneş alıyorsa bir perde, naylon ya da hasır vasıtası ile gölgelendirme aşamasına geçilmelidir. Bu şekilde direk ışığın bitkilerinizi rahatsız etmesi engellenmiş olacaktır.
Bitkinizin özelliklerine göre ihtiyaç duyduğu iklim şartlarını sağlamak amacı ile bir sulama yöntemi belirlenmelidir. Özellikle tüm bitkilerin güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde asla sulanmaması gerektiğini unutmamalı akşam ve sabah erken saatlerde sulama yapmalısınız. Ayrıca sulama yapacağınız suyun aşırı soğuk olmamasına da itina göstermelisiniz.

Soğanlı bitkilerinizden yeşermeye başlayanlar varsa ya yetiştirdiğiniz yerlerde bırakacak ya da yeni soğan ekmeniz gerekiyorsa alan açabilmek adına yeşeren soğanlarınızı alanlardan bir kenara alıp bekletebilirsiniz. Bu şekilde yeni çiçek soğanlarınızı ya da tohumlarınızı ekebilirsiniz.

Yazın ilk aylarından olan Haziran’da bahçeniz için yapacağınız işlemlerden bahsedelim. Yeni filiz vermeye başlayan sarmaşık gibi tırmanıcı bitkileriniz rafya ipi yardımı ile sardırmak istediğiniz yere doğru bağlanmalıdır. Bu şekilde kendi başına oraya buraya uzamaz ve daha düzenli olurlar.

Bir önceki yazımız olan Evde Bitki Yetiştirmenin İncelikleri başlıklı makalemizde Evde Bitki Yetiştirmenin İncelikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir