Menu

İlan ve Reklam Vergisi Ne Zaman Ödenir

İlan ve Reklam Vergisi Ne Zaman Ödenir

ilan-reklam-vergisi-ne-zaman-odenirİlan ve Reklam Vergisi 2464 nolu Belediye Gelirler Kanununun 12. Maddesine belirtildiği gibi belediye sınırı ve kontrolü, sorumluluğunu kapsayan tüm reklam ve reklamlar İlan ve Reklam Vergisine tabi olmaktadır. İlan ve Reklam Vergisinin ödemesi yapılacak olan beyan kapsamında her sene değişmekte olan tarifeler doğrultusunda ücretleri saptanmaktadır. İlan ve Reklam Vergisi Beyannamesi Formu İçin Gerekli Olan Bilgiler

• Eğer şirket ise sözleşmenin bir nüshası

• Eğer şahıs ise vergi mükellefine ait nüfus cüzdanı fotokopisi

• 1 adet vergi levhasının fotokopisi

• 1 adet çevre temizlik vergisinin ödeme makbuzunun fotokopisi

• Verilmiş olan ilan veya reklamın uygulandığı bölgenin adresi (Ayrıntılı Cadde, Sokak No vb gibi)

• Vergi mükellefinin ikamet ettiği adres

• Vergi mükellefinin iş yerine ait adresi

• Vergi mükellefinin bağlı olduğu vergi dairesinin ve sicilinin numarası

• Yapılmış olan ilanın veya reklamın türü, boyutları, adeti, aydınlatmalı veya aydınlatmasız olduğuna dair ayrıntılı bilgi

• Son olarak ta damga pulu Tüm bunlar doldurulduktan ve temin edildikten sonra bulunmuş olduğunuz ilin belediyesinin Gelir Servisinden İlan ve Reklam Birimine başvurunuzu yapabilirsiniz.

İlan  Reklam Vergisi ne zaman ödenir sorusunun cevabı ,İlan reklam vergisi genellikle beyanname esas alınarak tahsil edilir ve belediye görevlileri tarafından yapılacak olan kontroller neticesinde herhangi bir aykırılık saptanırsa gerekli cezai işlem uygulanır. İlan ve Reklam Vergi Numarası Nasıl Alınır? Vergi mükellefi İlan ve Reklam vergisini ödemek için doldurmuş olduğu beyannameyle birlikte kayıtlı olduğu vergi dairesine müracaatını yapar. Müracaatın yapıldığı vergi dairesinde beyanname ile ilgili alan doldurulur ve mükellefe vergi numarası tahsis edilir. İlan ve Reklam Vergi Levhasını Nasıl ve Ne Zaman Alırız? Mükellef İlan ve Reklam Vergi beyannamesini verdikten hemen sonra işlemlerinde veya evraklarında herhangi bir eksik yoksa vergi levhasını hemen alabilir.

İlan  Reklam Vergisi Ne Zaman Ödenir? 2016 yılına ait İlan ve Reklam Vergisi 1-31 Ocak 2016 tarihleri aralığında beyan edilmesi ve ödemesinin yapılması gerekmektedir. Mevcut yıl içinde yapılacak olan İlan ve Reklamlar vergi mükellefleri tarafından yapılan işin uygulanmasından önce başvuru yapılarak beyan edilebilir. İlan Reklam işini mesleki olarak icra edenler tarafınca yapılması halinde, ilan veya reklamı yapanlarca uygulandığı ayı takip eden ayın 20. Gününün akşamına kadar beyanname verilebilmektedir. Ayrıca Büyükşehir belediyeleri sınırlarında bulunmakta olan cadde, bulvar, meydan ve ana yollarla bunlara cephesi olan binaların üzerindeki tüm ilan ve reklamların vergileri Büyükşehir belediyeleri tarafından tahsil edilmektedir. İlan ve Reklamın Asılabileceği Yerler

• Bilboard reklam alanları

• Araç trafiğini yayalardan ayırmaya yarayan bariyerler

• Elektrik direkleri

• Belediyeye ait olan ilan asmak için kullanılan noktalar, halka açık yerlerde bulunan ilan yerleri

• Özel mülk sahiplerine ait arsalara veya binalar üzerine konulan aydınlatmalı ve aydınlatmasız ilan reklamlar İlan ve Reklam Ücret Tarifesi Nasıl Belirlenir? Reklam ilan tarifeleri yayının yapılacağı bölgedeki belediyeler tarafından toplanılacak olan encümen kararı ile her sene belirlenmektedir. Ücret tarifeleri aynı kalabileceği gibi encümen toplantısı sonucu çıkabilecek karara göre değişiklik gösterebilmektedir. Kısacası her il, ilçe belde vb. bölgede ilan reklam ücretleri sabit değil, değişiklik göstermektedir. İlan Reklam Vergisinin Gecikmesi Halinde Ne Yapılmaktadır? İlan ve Reklam Vergisi ödemesinin gecikmesi durumunda mevcut olan vergi borcunun 1,4 ü kadar aylık faiz uygulanıp, ilk ödemeye ek olarak yansıtılır. Yayınlanan İlan veya Reklam Ne Zaman Kaldırılır? 2464 nolu Belediye Gelirleri Kanununun 15. Maddesine göre izin süresi bağlı olduğu takvim yılı içinde geçerlidir. Mevcut sürenin bitiminden 15 gün öncesinde müracaat yapılarak gerekli iznin alınması zorunlu olup, iznin alınmaması takdirinde mevcut sürenin bitiminden 15 gün sonra yapılan ilan veya reklamın materyalleri ilgili Belediye görevlilerince kaldırılır. İlan ve Reklam Vergi Tarifesinin Uygulanmasında Hangi Esaslara Uyulur?

• Metrekare üstünden yapılmış olan hesaplarda, yarım metrekareyi aşmış ise tam metrekareye, yarım metrekareye kadar olanları da yarım metrekareye tamamlanır.

• Herhangi bir yüzeye çizilmek, takılmak veyahut yazı yazılmak sureti ile yapılmış olan ilanların ve reklamların yazılarını ve resimlerinin kaplamış olduğu bölümün yüz ölçümü esas alınır.

• Birden fazla cephesi olan ilanlarda ve reklamlarda yapılacak olan metrekare hesabı da her cephe için ayrı ayrı dikkate alınmaktadır.

• İlan ve Reklam vergi tarifesinin 1. 2. Ve 4. Maddelerinde belirtilmiş olan ilan veya reklamların süresi 6 aydan; 3. Maddesinde belirtilmiş olan ilan veya reklamın süresi 1 haftadan az olması durumunda vergi borcunun yarısı tahsil edilir. Eğer 6 ayı geçmiş ise 1 yıl sayılır, hafta kesirleride tam olarak işlem görür.

• İlan ve Reklam tarifesinin 5. Ve 6. Maddelerinde yer almakta olan ve çok sayıda basılan ilanların ve reklamlarına üzerine baskıyı yapan basımevinin ticari unvanı, adresi ve kaç adet basıldığı bilgisi ayrı olarak belirtilir. Bu başlıklar dışında ilan reklam vergisinin mevzuatta yazdığı hali ile bilgi almak isteyenler mevzuat.gov.tr adresinden menü alanındaki Mevzuat Türü başlığı altından Kanunlar sekmesini tıklayarak açılacak olan arama panelindeki “Aranacak İfade” sekmesi içerisine “belediye gelirleri kanunu” yazıp arayarak güncel kanun maddesi hakkında ayrıntılı bilgi elde edebilirler. Bazı bilgiler illere göre değişiklik gösterebileceği için mevcut bulunduğunuz belediye ile görüşme sağlayıp bilgi edinmeniz en doğrusu olacaktır.

Bir önceki yazımız olan GRİPTEN KORUNMAK İÇİN BİTKİ ÇAYLARI başlıklı makalemizde GRİPTEN KORUNMAK İÇİN BİTKİ ÇAYLARI hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir