Menu

Ihlamur Nedir Ihlamurun Faydaları Nelerdir

Ihlamur Nedir Ihlamurun Faydaları Nelerdir

 

ihlamur-nedir-faydalari-nelerdir

Ihlamur, ebegümecigiller familyasından tilia cinsinden ağaçlara verilen isimdir. Ihlamur, Kuzey yarım küre’deki ılıman ve yarı tropikal iklim bölgelerinde yetişir. Ihlamur ağacı 25-50 metre arasındadır. Hoş kokulu bir bitkidir. Kışın yapraklarını döker. Ihlamur bitkisi kireçli ve serin topraklarda yetişir. Bol humuslu, kumlu toprakların yanında kireçli topraklarda da yetişme alanı bulur. Hızlı büyüyen bitkilerdir. Germen ve Slav topluluklarında ıhlamur bitkisi kutsal olarak görülür.

Ihlamur grip, nezle gibi kışın sıklıkla görülen hastalıkların iyileştirilmesinde etkilidir. Bu nedenle kışın ıhlamur çayı çokça tüketilir. Özellikle bal ve limon ile karıştırılarak tüketilir. Boğaz yolu enfeksiyonlarının giderilmesinde de yardımcıdır. Öksürüğün giderilmesine yardımcı olur. Yorgunluğa ve strese birebirdir. İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavi sürecinde de etkilidir. Sindirim sisteminin güçlendirilmesine de fayda sağlar. Hazımsızlığa da iyi gelmektedir. Ihlamur bitkisi, vücut direncini arttırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Gözlere de iyi gelir. Ihlamur yapraklarının kaynatılması ile elde edilen su pamuğa dökülerek gözlere sürüldüğünde gözlerin dinlenmesine ve de göz kenarındaki mikropların temizlenmesine fayda sağlar. Ihlamur saçların dökülmesini de engeller. Saçların daha kuvvetli ve sağlıklı uzamasını sağlar. Saç derisindeki kaşıntıların yok edilmesine de faydası vardır. Ihlamur, cilt lekelerinin giderilmesinde de etkilidir.

Ayrıca yaşlanmadan kaynaklı cilt kırışıklarının giderilmesinde de faydalıdır. Damar tıkanıklığını önlediği için dolaylı olarak kalp rahatsızlıklarını da önleyici bir etki gösterir. Ihlamur bitkisinin yüksek tansiyona iyi geldiği iddia edilmektedir. Aynı zamanda solunum yollarına iyi geldiği de bilinmektedir. Vücut direncinin düşük olduğu zamanlarda ıhlamur içilmesi terlemeyi sağlar ve bu sayede vücuttaki toksinler atılır. Ihlamur, kansızlık rahatsızlığının giderilmesine de yardımcı olur. Ihlamur , anlatıldığı üzere sağlığa çok yararlı bir bitkidir. Ihlamurun vücuda ciddi zararları yoktur. Fakat bazı yan etkileri vardır. Ihlamur geceleri geç saatlerde içildiği zaman uykusuzluğa yol açabilir. Ihlamur bir kez kaynatılmalıdır. Aynı ıhlamurun defalarca kaynatılması zararlı olabilir. Ihlamurun aşırı sıcak bir şekilde içilmesi yemek borusuna zarar verebilir. Bu nedenle ıhlamur, her ne kadar faydalı da olsa aşırı miktarlarda, aşırı sıcak olarak ve de geç saatlerde tüketilmemelidir.

Bir önceki yazımız olan Kuşburnu Yağının Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde Kuşburnu, Kuşburnu Yağı ve Kuşburnu Yağının Faydaları Nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir