Menu

Ihlamur Çayı Neye İyi Gelir, Nasıl Demlenir?

Sağlığa yararlı bitki türleri arasında en çok bilineni, şüphesiz ki ıhlamur olacaktır. Ülkemizde de oldukça fazla tüketilen ıhlamur, stresten tansiyon problemine kadar pek çok konuda sağlığımızı desteklemektedir. Ihlamur çayı olarak tüketilen bu bitkinin, çiçeklerinden yararlanılmaktadır.

Ihlamur Çayı Neye İyi Gelir?

Kışın sık görülen grip ve nezle sorununu ortadan kaldırmayı başaran ıhlamur çayı, öksürük nöbetlerinin de azalmasına yardımcı olur. Stres ve depresyona
karşı da etkili olan bu bitki, sakinleşmeniz gerektiği noktada harika bir iş çıkaracaktır. Kalp ve damar sağlığını destekleyici özellikler gösteren ıhlamur çayı, karaciğer sorunlarına karşı da etkinlik gösterir.ihlamur cayinin faydalari

Ihlamur Çayı Nasıl Demlenir?

Ihlamur bitkisinin sarı çiçeklerinden yapılacak olan çay, kuru çiçekler tercih edilerek demlenir. Önceden toplanmış ve kurutulmuş çiçekleri demlemek için, bir bardak kaynar su yeterli olacaktır. Günde 3 defa tüketilmesinde bir sorun bulunmayan ıhlamur çayı, özellikle yemeklerden sonra tüketildiği takdirde sindirim sistemine destek verecektir. Ihlamur çiçeklerini kaynamış suya ekledikten sonra 10 dakika beklenir. Demlenen çay, tatlandırıcı yardımıyla veya sade olarak servis edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir