Menu

Hüsnü Yusuf Çiçeği Ve Bakımı

Hüsnü Yusuf Çiçeği Ve Bakımı

Bitki genel olarak kırmızı, mor ve pembe renkte çiçekler açmaktadır. Hassas bir yapıya sahiptir  ve bitki toprak ve yaşam ortamı seçmektedir.

Toprak, Saksı Ve Sulama: Bitki genel olarak az kireçli olan toprakta yetiştirilmelidir. Güneşim bol miktarda olmasına gerek yoktur, bunun yerine yarı gölge yarı güneşli olan ortamlar tercih edilmelidir. Saksı çiçeğin boyutuna uygun olarak seçilmelidir, Yani ne çok büyük ne de çok küçük olmalıdır. Bitki suyu sever ancak, aşırısı bitkinin kök, yaprak ve çiçeklerine zarar verebilir. Bu yüzden toprak nemli olduğu sürece sulama yapılmamalıdır. Kış aylarında ise çok az miktarda su vermek yeterli olacaktır. Fakat kış başlaması ile birlikte, kesinlikle musluktan alınan su direkt olarak verilmemelidir, en az bit gün dinlendirilmiş olmalıdır.

husnu-yusuf-cicegiTohum Yetiştirme Yöntemleri: Tohumları ekilebilir hale getirmek için, ilk olarak mutlaka suda bekletilmelidir. Suda bekletme işlemi tamamlandıktan sonlar, tohumlar sudan çıkarılıp bir pamuk veya beze sarılmalıdır. Ancak kesinlikle sarmış olduğunuz bez ya da pamuk mutlaka nemli olmalıdır. Bu sardığınız ortamda tohumlar çatlamaya ve yeşermeye başlar, bu işlem başladıktan sonra ekim yapabilirsiniz. Fakar fidelere zarar vermemeniz, çok dikkatli olmanız gerekir.

Bakım: Bitkinin bakımı, tohumların filizlendirme yönteminden de anlaşılacağı gibi büyük özen isteyen bir iştir. Yetiştirecek olan kişinin mutlaka bitkinin yaşam koşullarını öğrenmesi ve buna uygun yetiştirme yapması gerekmektedir. Her şeye uygun olarak yetiştirilen bitkiden her yıl sağlıklı tohumlar alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Peygamber Kılıcı Çiçeği başlıklı makalemizde ışık, su ve toprak hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler::, ,

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir