Menu

Huş Ağacı Çayının Faydaları Nelerdir ?

Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika’nın yüksek dağlık bölgelerinde sıkça görülen ve kuzey yarımkürenin neredeyse tamamında yetişen bir ağaç türü olan huş ağacının kabuğu, tomurcukları ve yaprakları çeşitli hastalıkların tedavisinde halk arasında bitkisel ilaç olarak kullanılır. Çeşitli türden boylara sahip olan huş ağacı genellikle orta uzunlukta olup dağlık bölgelerde ve ılıman iklimlerde, asitli ve nemli topraklarda yetişen ağaç bir çok katmandan oluşan, soyulabilen beyazımsı kabuğu ile tanınmaktadır. Mobilya sektöründe sıkça tercih edilen ve kullanılan huş ağacı (sağlam olup yumuşak ve parlak bir dokuya sahiptir) bir çok rahatsızlığa iyi gelir.

Huş Ağacının Faydaları Nelerdir, Nelere İyi Gelir ?

  • Kas ağrılarını hafifletir. Hafif ağrıları geçirir.
  • İshale iyi gelir.
  • İdrar söktürücüdür.
  • Kansere karşı koruyucu görev üstlenir.
  • Vücuttan fazla suyun atılmasını sağlar. Ödem oluşumunu kısmen önler.
  • Böbrek taşı dökmede yardımcıdır.
  • Eklem iltihabı ağrılarına iyi gelir.
  • Melanom* tedavisinde etkin olarak kullanılır.
  • İdrar yolu iltihaplanması tedavisinde kullanılır.

Melanom (melas): Melanositlerden kaynaklanan kötü huylu (maling) bir kanser tipidir. Melanositler melani üreten hücrelerdir ve cilt renginden sorumludurlar. Koyu renkli bir pigmenttir. Genellikle deride yer alırlar fakat bazen gözde ve bağırsaklarda da görülebilir.  Diğer bir çok kanser türünden daha az görülür fakat oldukça tehlikelidir. Erken teşhis sağlanamazsa ölüme kadar götürebilir. (Deri kanserine bağlı ölümlerin yaklaşık olarak %75’lik bir kısmı melanom nedeniyledir.) Dünya Sağlık Örgütü (WHO) raporuna göre her sene dünya çapında yaklaşık 48 bin kişi melanom ile ilgili sebeplerden dolayı hayatını kaybetmektedir.

Huş Ağacı Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Huş ağacı çayı hazırlamak için öncelikle ağacın kabuğunu veya yapraklarını kullanmalısınız. Eğer ki çayı yapraklar ile demleyecekseniz 2-3 çay kaşığı kadar (sizin zevkinize göre değişebilir tavsiye edilen miktar bu şekildedir) kurutulmuş huş ağacı yaprağını kaynamış suyun içine atarak 10-15 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Eğer ki çayı huş ağacı kabuğu kullanarak hazırlamak istiyorsanız 1 çay kaşığı kadar kurutulmuş huş ağacı kabuğu tozunu 1 fincan kaynamış suyun içerisine atıp 15 dakika kadar bekletin. Demlendikten sonra içebilirsiniz. Günlük tavsiye edilen tüketim miktarı 2 bardaktır.

Huş Ağacının Yan Etkileri Nelerdir ?

Huş ağacının yan etkileri / zararları konusunda herhangi bir bilimsel / klinik araştırma yer almamakla birlikte aspirin ve benzeri ilaçlarla, kan incelticilerle birlikte kullanılması  / tüketilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Yine aynı şekilde herhangi bir böbrek veya kalp rahatsızlığı olan kişilerinden tüketmesi tavsiye edilmez. Huş ağacı çayı içmeden önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Diğer bir çok bitki çayında olduğu gibi huş ağacı bitkisi çayı hamile veya emziren kadınların kullanmaması & tüketmemesi gerekir. Bazı kişilerde alerjik reaksiyona sebebiyet verebilir. Beklenilmeyen bir etkiyle karşılaşılırsa doktora danışılmalıdır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir