Menu

Hodan Çayı Neye İyi Gelir, Nasıl Demlenir?

Estetik açıdan inanılmaz güzel yapraklara sahip olan hodan bitkisi, daha çok Akdeniz, Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya bölgelerinde yetişmektedir. Mavi yıldız şeklinde açan çiçekleri, tam bir görsel şölen oluşturmaktadır. Estetik güzelliklerinin yanında, pek çok hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır. Yemeklere katılan bu bitkinin çayı da yapılabilmektedir.

Hodan Çayı Neye İyi Gelir?

Hodan çayı, depresyon başta olmak üzere, insanların dert yandığı pek çok konuya çözüm getirmektedir. Romatizma ve eklem problemlerinde, öksürüğün tedavisinde, ishalde, astım ve bronşit tedavisinde, uykusuzluk sorununun giderilmesinde, yüksek ateşin düşürülmesinde ve bunun gibi daha pek çok konuda büyük faydalar sağlamaktadır.

Hodan Çayı Nasıl Demlenir?

Hodan çayını demlemek için bitkinin yapraklarından ve çiçeklerinden yararlanabilirsiniz. Taze yaprak ve çiçekleri kullanabileceğiniz gibi kurutulmuş olanları da kullanabilirsiniz. Önerilen demleme şekli ise, bir bardak kaynamış suya atılacak olan bir yemek kaşığı kuru hodan yaprakları olacaktır. 10 veya 15 dakika demlemenin ardından yapraklarını süzebilirsiniz. Acı bir tada sahip olmaması için demleme süresini biraz daha kısaltabilir veya tatlandırıcı ekleyerek tüketebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir