Menu

Hobi Bitkileri İçin Neler Zararlıdır

Hobi Bitkileri İçin Neler Zararlıdır?

 

Hobi bitkileri için neler zararlıdır? Öncelikle yetiştireceğiniz bitkinin bulunması gereken iklim koşularını çok içi bilmeniz gerekmektedir. Çünkü birçok bitki yetişmesi gereken ortamı elde edemediğinde hastalanır veya zayıflayarak kurumaktadır. Bunun yanında havanın etkisi ile hastalık oluşmaktadır. Bütün bunları bitkileri yetiştirmeden önce bilmeniz oluşturacağınız hobi bahçesi içinde yere alacak bitkilerinizin ömrünü uzatacaktır. bu tür sıkıntıların en başında kanatlı hayvanlar gelmektedir. Özellikle taşıyıcı rolünü üstlenmiş olan beyazsinekler bitkinizin yapraklarına bırakacakları larvalar önce yaprakları kurutacak sonrasında köküne etki edecektir.

Bitkilerin sineklerden arındırılması için su ile yıkamanız doğal bir çözüm olmaktadır. Bunun için ilaç da kullanabilirsiniz. Fakat doğal yöntemleri kullanmanız kendi sağlığınız açısından faydalı bir girişim olmaktadır. Yıkama ile yapraklardaki yüzey temizleneceğinden sinekler kendileri için yararlı besin bulamayarak bölgeyi terk edeceklerdir. Mantar Hastalığı Çiçeklerde veya her türlü hobi amaçlı yetiştirdiğiniz hobi bitkileri için neler zararlıdır? Diye düşünecek olursanız mantar hasatlığın da bu konuda etkili bir zararlı olmaktadır. Bitkilerin yapraklarında veya gövdelerinde oluşan bu sıkıntı için zirai girişimler sonucu elde edilen mantar ilacı kullanılmalı veya bu amaca yönelik geliştirilen sprey kullanılmalıdır.

Bitki Küfü Kurşuni renkte oluşup bitkilerin en etkili düşmanın olmaktadır. Bitkilerin bulunduğu ortamın fazla oranda nem içermesi gri tonda bir küf tabakasının oluşmasına neden olmaktadır. Bu zamanla bütün bitkiye yayılarak rengi gittikçe koyulaşan lekeler haline dönüşmektedir. Bunu önlemek için bitkilerin bulunduğu mekanı sık sık havalandırmalı nem oluşumunu oldukça en az seviyeye indirmeye çalışılmalıdır. Antraknoz Hastalığı Genellikle bitkilerin soğuktan korunmak amacı ile odalara kalorifer yanlarına alındığında ortaya çıkan bir uç yanığı etkisi olmaktadır. Kapalı mekanlarda oluşan kuru havanın etkisi ile kendini göstermektedir. Bu genel olarak kurak bölgelerin bir bitki hastalığı olmaktadır.

Bu konuda hobi bitkileri için neler zararlıdır? Sorusuna en etkili cevap olabilecek sıkıntılı bir bitki hastalığı olmaktadır. Bunu önlemek için bitkilerin bulunduğu bölgeyi olabildiğinde hava alabilecek bir ortam sağlanmalıdır. Aynı zamanda suni nem oluşturarak bitkileri korumak mümkündür. Yaprak Lekesi Hastalığı Bu tür bitki hastalıkları incelendiğinde yaşlanan yaprakların daha fazla etkilendiği görülmektedir. Yaprakların renk bakımından farklılığı ilk bakışta fark edilmektedir. Bunun önüne geçmek için hastalık oluşan yaşlı yaprakları en kısa sürede ortadan kaldırmalı ve diğerlerine yayılması engellenmelidir. Hobi bitkileri için neler zararlıdır? Konusundan önce hobi bitkileri nasıl yetiştirilir? Hobi bitkileri nasıl korunur? Bu konularda bilgi edinilmiş olunmalıdır. Ezbere bitki yetiştirmek yeşillik elde etmekten ileri gitmeyecektir. İstenilen meyve elde edilemeyecek ya da istenilen canlılıkta çiçek açması sağlanamayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Organik Tarım Yapmak İstiyorum Destek başlıklı makalemizde Organik Tarım Yapmak İstiyorum Destek hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir