Menu

Hobi Bahçe Tasarımı Nasıl Yapılmalı

Hobi Bahçe Tasarımı Nasıl Yapılmalı?

 

Hobi bahçe tasarımı nasıl yapılmalı? Bu konuda öncelikle bir kişi tamamen hayallerini gerçeğe yansıtabileceği bir düşünceyi hedef belirlemelidir. Hobi, bir kişinin kendi değerli vaktini en iyi şekilde daha değerli hale getirme işlemi ise işte bu noktada kendine ait fikirlerin ortaya çıkarılmış olması önem kazanmaktadır. Burada bilinmesi gereken her yapılan faaliyet için gerekli olan kurallar ve işlem sırası vardır. Bir hobi bahçesi yaparken daha önce yapılanlardan yardım almak akıllıca bir davranıştır. Fakat taklit etmek hobi değil kopya çekmek olmaktadır. Hobi bahçe tasarımı nasıl yapılmalı?

Hobi bahçesi tamamen kendinizin tasarımı olmalıdır. Domatesleri bir köşeye biberleri hemen yanına dikeceksiniz diye bir standart asla bulunmamaktadır. Nasıl arzu ederseniz o şekilde çukurlar açıp kendi hobinizi oluşturabilirsiniz. Sadece bilmeniz gereken hobi bahçesine ekeceğiniz veya dikeceğiniz bitkilerin nasıl toprakla buluşturulması gerektiğidir. Bunun için isterseniz internetten isterseniz bu işler ile uğraşan tecrübeli birinden bilgi alabilirsiniz. Hobi bahçe tasarımı nasıl yapılmalı? Hobi meraktır. Hobi fikirlerin bileşkesidir. Hobi içinizden gelenleri hayata geçirmektir. İşte bu nedenle yapacağınız hobi bahçesini düzenlerken;

• En sevdiğiniz çiçek tohumlarını veya fidelerini temin etmelisiniz.

• Bunun yanında bodur ağaçlardan en az beş tane fidan olarak edinmelisiniz.

• Domates, biber, patlıcan gibi sebzelerin tohumlarından fide elde etmeli veya hazır fideler almalısınız.

• Fasulyeler için destek olması için çubuklar temin etmelisiniz.

• Domatesleriniz ve salatalıklarınız eğer sarmaşık cinsinden ise bunlar için ip ve kazık temin etmelisiniz.

• Sulamak için ister yağmurlama sistemi isterseniz damlama sistemi için gerekli ekipmanları temin etmelisiniz. Fakat damlama sistemi hem kullanım açısından hem de sebze ve diğer bitkileriniz için daha etkili sulama sistemi olacaktır.

• Yabani otlarını kazmak veya diplerini havalandırmak için portatif kazma ve kürek edinmiş olmalısınız.

• Bütün bunları tamamladıktan sonra, kendi kafanızda bütün sebzelerin yerlerini şekillendirmelisiniz. Bu aşamaya geldiğinizde hobi bahçe tasarımı nasıl yapılmalı? Konusunu kendi detaylarınızı oluşturarak hayata geçirebilirsiniz.

• Bunun için domateslerinize bir set oluşturmalısınız. Çünkü domates fazla suyu sevmeyen bir sebze olduğundan dibinde su birikmemesi, gerekir.

• Maydanoz, marul, roka, tere, nane gibi baharat türü yeşillikler için suyun fazlalıkla tutulacağı düz bir zemin hazırlamalısınız.

• Fasulyeleriniz için çubukları düzenli bir şekilde dikerek görsel güzellik elde etmelisiniz.

• Domates ve salatalıklar için iskele oluşturarak askıda kalmalarını sağlamalısınız. Hobi bahçe tasarımı nasıl yapılır? Konusunda kendi düşüncelerinizi hayata geçirdikten sonra sebzelerin fidelerini ve ya tohumlarını toprakla özgürce buluşturma zamanı gelmiştir.

Bir önceki yazımız olan Aşkın Gücü Hangi Çiçek Anlatır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir