Menu

Hindistan Cevizi Nasıl Yetişir?

Hindistan cevizi tropikal bölge bitkisidir. Palmiyegiller ailesine mensup bitki,meyve olarak tüketilir. Hindistan cevizi lifi elde edilebilir. Beyaz tanelere de sahiptir. Bu da kek ve pasta süslemek için idealdir. Boyu 20 cm’den fazla olan palmiye ağaçlarından, palmiye şarabı üretilir. Hinditan cevizi tıp içinde önemli bir bitkidir. Bitki 7-13 yıllık olduğunda meyve vermeye başlar. Bitkinin ömrü 60 yıl kadardır. Toz halinde satılanı ve sütü de mevcuttur. Hindistan cevizi oldukça faydalı bir besindir. Güçlendirici, besleyici ve zayıflıktan şikayet edenler için oldukça etkili içeriği ile şişmanlatıcı etkisi vardır. Sert kabukludur. Potasyum, sodyum ve magnezyumla kükürt içeriğinde oldukça yüksek orandadır. Sindirim sistemi hastalıklarında etkilidir. Kusmanın hiçbir çaresinin bulunmadığı zamanlarda oldukça etkilidir. Ülser,kolit,hazımsızlık,kusma için oldukça etkili çözüm üretir. İçinde bulunan yağ oldukça faydalıdır ve vücutta kolayca emilimi sağlanır. Hindistan cevizi yağı, cildi besler ve aktarlarda oldukça yoğun bir şekilde satışı yapılmaktadır.

Hindistan cevizi ağacını kendiniz yetiştirebilir ve meyvesini kendi ağacınızdan toplayabilirsiniz. Bunun için hindistan cevizi fidesi satan bahçe ve yapı marketlerinden fide ve kakohum toprağı satın alabilirsiniz. Bu toprak hindistan cevizi yetiştirmek için özel bir topraktır. Bol güneş aan bir alana ağacınızı yerleştirebilir ve bolca sulama yaparak bitkiyi yetiştirebilirsiniz.

Diğer yöntemi de meyveden, çimlendirme yöntemidir. Yaprakları soyulmuş meyveleri, yarıya kadar toprağa koyarak, ılık bir yerde bekletebilirsiniz. Bitki birkaç ay içerisinde çimlenecektir. Düzenli bakım ve sulamayla bitkinin gelişmesi sağlanacaktır. Mayıs ve eylül ayları bol sulama için idealdir. Sıcak hava bitkinin gelişmesine yardımcı olur. Bitkinin güçlü bir şekilde büyümesi için saksının her yıl değiştirilmesi gerekir. Ağacınızın sağlıklı bir şekilde büyümesi için sulama bitkinin içinde yüzmeyeceği şekilde yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Zakkum Yapraklı Kauçuk Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde ofis çiçeği, zakkum yapraklı ve Zakkum Yapraklı Kauçuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir