Menu

Hidrokültür Nedir Ve Hidrokültür İle Bitki Nasıl Yetiştirilir

Hidrokültür İle Bitki Yetiştirme                                    Hidrokültür-İle-Hoya-Yetiştirmek

Toprak, bitkinin yetişmesi, büyümesi için gerekli olan en önemli faktördür. Bitkinin topraksız yaşaması düşünülemez. Ancak toprakta bitkinin hastalık kapmasına, ölmesi, solmasına ve kurumasına kadar sebeplere neden olmaktadır. Tam bu anda “Topraksız bitki nasıl yetişebilir?” sorusu akıllara gelmektedir. Bunun çözümü içinde bilim dünyası “Hidrokültür” denilen alternatif bir yol bulmuştur.

Hidrokültürün Çıkış Tarihi

Hidrokültür tarihten bu yana bulunmaya çalışılan bir yöntemdir. Bu alternatif yol ise 19. yüzyıldan beridir bulunmaya çalışıldı. 19. yüzyılın ortalarına doğru çözüme kavuşan hidrokültürle insanlar topraksız bitki yetiştirmenin yolunu bulmuş oldu.

1950’li yıllar ile seralarda kullanımı hız kazandı. Birçok büyük Avrupa ülkesi bu yöntemi seralarda kullanmaya ve üretim yapmaya başladı. Hollanda, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi büyük Avrupa ülkeleri bu basit üretim yöntemini kullanmaya başladı.

Hidrokültürün Yapısı

Püf, pomza, perkit gibi farklı materyaller ile bir araya gelerek oluşan bu malzemeler suyu bünyelerine çekerler. Bitki bu suya ihtiyaç duydukları halinde ise içlerinde bulunan suyu vererek gerekli emilimi sağlarlar. İhtiyaç fazlası suyu ise tekrar çekerek bünyelerinde bulundururlar.

Aşırı sıcaklarda bünyelerindeki su ile bitkinin nemli ortamda kalmalarını sağlarlar. Gübre ihtiyacı duymayan hidrokültür ise bitki köklerindeki nem oranını dengeleyebilmektedir.

Hidrokültürün Bitkiye Yararı

Sıcak havalarda nemli kalmasına, gübre ihtiyacını özel yapısı ile karşılamaya yarayan hidrokültür ayrıca toprağın işlenmesi gibi uzun uğraşlı işleri de basite indirgemektedir.

Bir önceki yazımız olan Papatyanın Faydaları Nelerdir Ve Evde Nasıl Ne Zaman Yetiştirilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir