Menu

Hibiskus Çayının Faydaları Nelerdir ?

Jamaika Gülü olarak bilinen adı “Agua de Jamaica” olan veya gerçek ismiyla “Hibiscus Sabdariffa” bitkisi Meksika, Güney Amerika, Orta Amerika, Karayip adaları ve tahmin edebildiğiniz gibi Jamaika ülkesinde yetişen, bu bölgelere özgü bir bitkidir. Bu ülkelerde genellikle zencefil ile karıştırılıp sıcak veya soğuk olarak servis edilir, içilir. Hibiskus adı verilen bu çay “ekşi çay” olarak da bilinmektedir. Yüksek C vitamini içermekte olup kafein barındırmaz. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirir. Amerika Birleşik Devletlerinde özellikle Kaliforniya eyaletinde en popüler çaylar arasında yer alır. Başta Amerikanın Kaliforniya eyaleti olmak üzere Jamaika, Güney Amerika, Kuzey Amerika, Karayip Adaları, Kuzey Afrika ve tüm dünyada yaygın olarak tüketilmektedir.

Hibiskus Çayının Faydaları

  • Antioksidan özelliğe sahiptir.
  • Şişliği alır. Yemeklerden sonra içilmesi tavsiye edilir.
  • Tansiyonu düşürür.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kilo vermeye yardımcıdır.
  • Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.
  • Karaciğer ve kalp hastalıklarına karşı kullanılmaktadır.
  • Tip 2 diyabette yüksek kan basıncını düşürmek için tercih edilip kullanılır.
  • Kolesterolü düşürür.

Hibiskus Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Hibuskus çayını hazırlamak için diğer bitki çaylarının aksine sadece kurutulmuş çiçeği kullanabilirsiniz. Bir çok bitki çayı için kurutulmuş yapraklar, çiçekler, kökler veya gövdeler uygunken hibiskusda sadece kurutulmuş çiçekler kullanılır. Çaya tat vermesi için bir miktar tarçın, limon veya zencefil kullanabilirsiniz. Bunları çay suyuna ilave etmeniz yeterli olacaktır. Bir bardak suyu kaynattıktan sonra 1-2 çay kaşığı kadar kurutulmuş hibiskus çiçeklerini bunun içine atın. Demlenmesini beklerken ağız tadınıza göre limon, zencefil veya tarçın ilave edebilirsiniz. Çayınız 15-20 dakika kadar demlendikten sonra süzüp içebilirsiniz. Daha keskin bir tat elde etmek için 3-4 çay kaşığı kadar çiçek kullanabilirsiniz. Eğer ki çayı 20 dakikadan fazla demler iseniz tadı acıyacaktır. Yine aynı şekilde ağız tadınıza göre bal veya limon suyu ile tatlandırabilirsiniz. Daha fazla hazırlayıp depolayarak tüketmek isterseniz 3 gün kadar buzdolabında tazeliğini koruyacaktır.

Hibiskusun Sağlığa Faydaları Nelerdir ?

2009 senesinin Ağustos sayısında yayımlanan bir araştırmaya göre (Journal of Alternative and Complementary Medicine dergisi) günde 1 kez hibuskus çayı içenlerin toplam kolesterol kötü kolesterol (LDL) ve trigliserit düzeylerinde önemli oranda azalmalar tespit edilmiş. Ayrıca yine aynı kişilerde iyi kolesterol (HDL) seviyesinde yükselme belirlenmiş.

Hibiskus bitkisi yüksek kan basıncını düşürmek için kullanılmakta olup bu alanda bazı bilimsel araştırmalara konu olmuş ve olumlu sonuçlar alınmıştır. 2008 senesinin Ocak ayında “Journal of Human Hypertension” isimli dergide yayınlanan bir makale yazısına göre günde 2 bardak hibiskus çayı tüketmek hipertansiyon hastalarında olumlu etki yaratıyor. Yani bu bitki tansiyon düşüren çaylar arasında yer alıyor.

2007 senesinin Ocak ayında yayınlanan “Chemico-Biological Interactions” isimli tıbbi yayının sayısında hibiskus özünün kanserli hücrelerle savaştığı, kanserli hücre sayısını azalttığı ve mide kanserinin tedavisinde doğal bir ürün olarak kullanılabileceğinin üzerine basılıyor.

Hibiskus Çayının Yan Etkileri Nelerdir ?

Genel olarak güvenilir kabul edilen, Jamaika Gülü olarak bilinen, adı “Agua de Jamaica” olan veya gerçek ismiyla “Hibiscus Sabdariffa” bitkisinin bazı özel durumlarda tüketilmesi / kullanılması tavsiye edilmiyor. Hamilelik döneminde yer alan kadınların hibiskus çayı tüketmeleri sonucu düşük riskinin arttığı bilinmekte olup düşüğe yol açtığı çok kez görülmüştür. Ayrıca emzirme döneminde yer alan kadınların da kullanması / tüketmesi tavsiye edilmez. Hibiskus özü veya çayı kolesterol ve tansiyon ilaçları ile birlikte kullanılması sonucu etkileşime geçebilir ve ters etki yaratabilir. Bu sebepten dolayı düzenli olarak ilaç kullanan kişilerin, hamile veya emziren bayanların ve sürekli bir hastalığı olan kişilerin kullanması önerilmez. Bu gibi durumlarda kullanmadan önce doktora başvurulması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir