Menu

Hibiskus Çayı Neye İyi Gelir, Nasıl Demlenir?

Jamaika gülü olarak bilinen hibiskus bitkisi, daha çok Jamaika, Meksika, Orta Amerika, Güney Amerika ve Karayip Adaları’nda yetişmektedir. Hibiskus çayı, çok ünlü bir içecek olup genellikle zencefille birlikte servis edilir. İçinde kafein bulunmadığı için güvenle tüketilebilir.

Hibiskus Çayı Neye İyi Gelir?

Hibiskus bitkisinin en önemli özelliği, c vitamini açısından çok zengin olmasıdır. Özellikle kış hastalıklarının çabuk atlatılmasında büyük bir etkinliği bulunan bu bitkinin, diğer pek çok faydası da bulunmaktadır. Kolesterolün düşmesine yardımcı olan hibiskus çayı, aynı zamanda yüksek tansiyon problemi çeken insanlara da fayda sağlamaktadır. Doğal bir antioksidan olduğu için, çoğu kanser türüne karşı bağışıklık kazanılmasını sağlamaktadır.

Hibiskus Çayı Nasıl Demlenir?

Hibiskus yapraklarının doğru bir şekilde kurutulması ve saklanması, uzun zaman kullanımınıza hazır olmasını sağlayacaktır. Hibiskus çayı hazırlamak için bir bardak kaynamış suya 1 – 2 kaşık hibiskus yaprağı eklemek yeterli olacaktır. Aroma ve tatlandırıcı olarak zencefil, tarçın ve limon kullanmanız önerilmektedir. Ayrıca tatlandırıcı olarak bal kullanabilirsiniz. Günde 1 veya 2 fincan içilmesi çok yararlı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir