Menu

HİBİSKUS ÇAYI NEDİR

HİBİSKUS ÇAYI NEDİR

 

habiskus-cayi-nedir

Eskilerin en büyük ilaçlarıydı şifalı bitkiler. Yerlerini eczanelerde satılan ilaçlara bırakmış gibi görünseler de hala bir çok evde şifalı bitkiler sayesinde derdine deva bulanlar mevcut. Peki, hangi bitki hangi derde deva? Kadınların ortak dertlerinden fazla kilolar için şifalı bitki ne var merak mı ediyorsunuz? İşte cevabı; Hibiskus çayı! Kilo vermeye yardımcı olan bu çay aynı zamanda idrar söktürür. Şişkinlik ve kabızlık sorununa da fazlasıyla iyi gelen bu çayı şiddetle tavsiye ediyoruz!

Peki, Hibiskus çayı nasıl yapılır? 1 bardak suyu kaynatın. Su kaynadıktan sonra içine 1 veya 2 çay kaşığı kurutulmuş hibiskus ekleyin. 15-20 dakika içerisinde demlenir ve afiyetle içebilirsiniz. Keyfinize göre hibiskus çayının içerisine tarçın, limon, zencefil gibi tatlar ekleyebilirsiniz. Kilo vermeye engel olan hususlar oldukça fazladır. Bunlardan biri kansızlık ve demir eksikliğidir. Hibiskus çayı bu etkilere iyi yönde karşılık verdiğinde kilo vermenize olumlu zemin hazırlayacaktır. Diyetinizde bu çaya mutlaka yer verin. Hibiskus çayı sindirim sistemine oldukça iyi gelse de fazla tüketilmesi problem yaratabiliyor.

Fazla tüketilmesi halinde kan basıncı çok düşebilir. Bu sebepten dolayı düşük tansiyon problemi yaşayan insanların bu çayı daha az tüketmeleri önerilir. Yine aşırı tüketim halinde bazı insanlarda halisünasyonlar ve hayal görme gibi yan etkileri bulunabilir. Her insanda olmasa da görülebilir bir durumdur. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kesinlikle kullanılmamalıdır. Bebeğe zarar verme tehlikesi vardır. Ayrıca Hibiskus çayını içen bazı insanda alerjik belirtiler görülebilir. Kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtiler olduğu taktirde çayı tüketmeyi bırakın hatta aile hekimine görünün. Bir hastalık sonucunda düzenli bir ilaç kullanan herkes hibiskus çayını tüketmeden önce doktoruna danışmalı ve onayı aldıktan sonra çayı dozunda tüketmeye başlamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kasımpatı Yetiştirilmesi ve Bakımı başlıklı makalemizde Kasımpatı Yetiştirilmesi ve Bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir