Menu

Her Daim Çiçekli Gardenya

Her Daim Çiçekli Gardenya

Etiket:Her Daim Çiçekli Gardenya, Gardenya Çiçeği, Gardenya Çiçeği Bakımı, Çiçek

Her daim çiçekli olarak satın alabileceğiniz hoş kokulu gardenyalar havadar ortamları çok sevdiklerinden evde bakımları zor olabilir.142 adet çeşidi vardır.Her Daim Çiçekli Gardenya çiçeğini sizlere açıklamaktayız. Gardenyanın Jasminoides türü genellikle ülkemizde bulunan ve en sevilen hoş kolu çeşididir. Yaz ve kış hep yapraklı olan bu bitki sıcağı sever ama gece serinliğini de tercih eder. Nemli havalarda yetişen bu bitki kuru iklimlerde barınamaz.

Çiçeklenme Zamanları

Genel olarak ilkbahar aylarında tomurcuk verip yazın açan bu bitki sonbaharda da bazen iki kez çiçek açtığı görülebilir.

Genel Bilgi

  • Güneşi oldukça çok seven gardenya çok sıcak olmayan yerleşkelerde tam güneş alabilir. Aşırı sıcak yerlerde ise dört saatlik güneş yeterlidir.
  • Aşırı nemi sevmeyen gardenya normal nemli ortamlarda yetişir.
  • Havadar alanların bitkisi olan gardenya özellikle çiçeklenme zamanında buna daha çok ihtiyaç duyar.
  • Gelişimi durduğunda bu dinlenme zamanına girdiğinin belirtisidir. Bu dönemde toprağı kurudukça daha seyrek olarak sulayabilirsiniz.
  • Çiçeklenme ya da tomurcuklanma dönemlerinde toprağının nemine özen gösterip sulamayı ihmal etmeyin.
  • Yapraklarına su püskürtülmesinden hoşlanan gardenya rüzgârlı havalarda bu işlemi tercih etmez. Yapraklarına su püskürtme işleminde de ölçülü olmanız gerekir. Aksi takdirde mantar hastalığı oluşabilir.
  • Çiçekleneme döneminin bitmesi ile gardenya bitkinizi budayabilirsiniz. Eski ya da oldukça zayıf olan dallar budanmalıdır. Budama döneminden sonra yeni filizlenen dallar içinde güçlü olanının tepesini keserek iki dal çıkmasını sağlayabilirsiniz.

    Her Daim Çiçekli Gardenya Resimleri

Bir önceki yazımız olan Semizotu Bitkisinin Bakımı Ve Faydaları başlıklı makalemizde Semizotu, Semizotu Bitkisi ve Semizotu Bitkisi Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir