Menu

Havuç Ve Havuç Yağının Faydaları Nelerdir

Havuç Ve Havuç Yağının Faydaları Nelerdir

 

havuc-havuc-yaginin-faydalari-nelerdir

Havuç yağı, havuç bitkisinden elde edilen bir yağdır. İçeriğinde bol miktarda A, B1, ve B6 vitaminlerini barındırır. Özellikle Hintliler ve Yunanlılar tarafından eski dönemlerden beri kullanılan bir yağ olmuştur. Havuç yağı da en az havuç kadar yararlıdır. Havuç yağı da sağlık ve güzellik açısından oldukça faydalıdır. Havuç yağı öncelikle kas ve eklem ağrılarının gidermek için masaj yapılarak uygulanabilen bir yağdır. İdrar söktürücü etkisi vardır. Ayrıca gaz sorunu olanlar için de gaz giderici özelliği sayesinde çok kurtarıcı bir yağdır. Ayrıca iştah sorunu yaşayan kişiler de havuç yağının iştah açıcı özelliğinden faydalanabilir.

Emziren bayanlarda anne sütünün artmasına fayda sağlar. Safra kesesi ve karaciğer sağlığının korunmasında da yardımcı olur. Ülser gibi bazı mide rahatsızlıklarına da iyi gelir. Hıçkırığı gidermede de etkilidir. Havuç yağının diğer bir fonksiyonu ise beyni ve sinirleri uyarmak suretiyle kişinin daha dinç ve uyanık olmasını sağlamasıdır. Havuç yağında bulunan A vitamini sayesinde havuç yağı diş ve diş etlerinin korunmasına da yardım eder. Romatizma ağrılarının giderilmesinde de fayda sağlar. Vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Bağırsak solucanlarının giderilmesinde de havuç yağından faydalanılır. Grip, soğuk algınlığı gibi kışın görülen rahatsızlıklara karşı da koruyucu bir özelliği vardır. Havuç yağının içeriğinde barındırdığı bata karoten maddesi sayesinde bu yağ, göz sağlığının korunmasında da büyük öneme sahiptir. Yorgunluk ve strese karşı birebirdir. Havuç yağının gut hastalığına da iyi geldiği iddia edilmektedir. Havuç yağının antioksidan etkisi vardır. Birçok kanser türüne karşı koruyucudur.

Havuç yağının cilde de faydaları vardır. Cildi nemlendirir ve güzelleştirir. Ciltteki kırışıklıkların giderilmesi için de kullanılabilir. Ayrıca egzama, sedef gibi cilt rahatsızlıklarının giderilmesinde de yardımcı olur. Cilt lekelerinden rahatsız olan kişiler de bu lekelerin giderilmesi için havuç yağından faydalanabilir. Ayrıca yazın bronzlaşmak için de havuç yağı kullanılabilir. Bunun yanı sıra saçlarda da etkisi vardır. Saçların daha hızlı ve daha sağlıklı uzamasını sağlar. Havuç yağını hamile bayanların kullanmaması tavsiye edilir. Ayrıca epilepsi hastalarının da kullanması önerilmez. Ne olursa olsun bir hastalığı olanlar kullanmadan önce doktora danışmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Biberiye Bitkisi Hakkında başlıklı makalemizde biberiye, Biberiye Bitkisi Hakkında ve Biberiye Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir