Menu

Hanımeli çiçeği ne zaman dikilir?

Hanımeli çiçeği hanımgiller ailesinin muhteşem kokulu çiçeklerinden bir tanesidir. Neredeyse dünyanın dört bir yanında bahçelerimizi süsleyen bu bitkinin yetiştiriciliği ülkemizde de yapılmaktadır. Bu bitki -30 dereceye kadar soğuğa dayanabilir. Bu bitkinin uzunluğu 7 metreye kadar ulaşabilir. Ulaşabildiği dalları sarma özelliği ile sarmaşığa da benzeyen bir bitki türüdür. Yaprak dökümü bulunduğu iklime göre farklılık gösterir.

Bu çiçeğin bazı cinsleri ilkbahardan sonbahara kadar aralıksız bir şekilde bazıları ise sadece ilkbaharda çiçeklenirler. Çiçekleri ise geçmiş yıldan kalan ince dallardan büyüyen yan dallarda meydana gelir. Sürekli çiçeklenenlerde ise yeteri kadar olgunluğa erişen gelişimini ince dallarda meydana getiren yan dallarda çiçeklenir. Hanımeli fidanlarının çiçek açma seviyesine gelmesi çiçeğin yetiştirilme koşullarına ve güneşi hangi konumdan aldığına göre farklılıklar gösterebilir. Güneşi fazlaca alan bir ortamda yeni bir fidan yetiştirmeye başladıysanız ve sonbahar gelene kadar bir metreden fazla güzel bir şekilde büyümüş ve dallanmışsa önümüzdeki sene çiçek vermesi garanti gözüyle bakabilirsiniz. Farklı durumlarda ise çiçek açabilecek seviyeye ulaşması yaklaşık 3-4 seneyi alabilir. Çiçeğin açmasında en önemli unsur ise güneştir.

Hanımeli bitkisinin toprağı 8 pH az kireçli topraktan 4.5 pH orta asitli topraklara kadar fazla killi ya da fazla kumlu toprakta bile çok rahat bir şekilde yaşayabilirler. Bitkinin toprağının durumu çok bakımsız olmadığı takdirde çiçekleri, yapraklar hafif ve küçük olduğu için besin takviyesi ve gübre gibi bakımlara pek fazla gerek kalmaz. Eğer hanımeli bitkisini saksıda yetiştirmeyi düşünüyorsanız bunun en iyi şekli doğal humuslu gerçek bir toprakta yetişmektedir. Gübre ya da besin takviyesini de birkaç sene yapmanıza gerek kalmaz. Toprağınızı hazır paket toprak kullanmayı tercih edecekseniz eğer Nisan ayından itibaren Eylül ayına kadar bitki besini takviyesi vermeniz yararına olacaktır.

Hanımeli bitkisi çok fazla güneş alan bir alanda yetiştirilebildiği gibi biraz gölgeli ortamlarda daha çok sağlıklı bir şekilde yetişebilirler. Aşırı gölge ise bitkinin güneşe ulaşabilmesi için bitkinin çok daha fazla uzamasına ve bu zamanda da çiçek verememesine neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Ay Çiçeği Üretimi başlıklı makalemizde ay çiçeği ekim zamanı, ay çiçeği nasıl yetiştirilir ve ay çiçeği ne zaman açar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir