Menu

Hangi Aylarda Hangi Bitki Ekilir

Hangi Aylarda Hangi Bitki Ekilir

hangi-aylarda-hangi-bitki-ekilir

Bahçe bakımı doğru şekilde yapıldığında hem verim arttırmak hem de daha sağlıklı bitkiler yetiştirmek mümkündür. Ancak her ay yapılması gereken işlemler farklıdır. Eğer bahçenize düzenli olarak bakım yapmak istiyorsanız kıştan hazırlığa başlamanız gerekir. Hangi ayda hangi bitkiler ekilir bildiğiniz takdirde hem emekleriniz boşa gitmemiş olur hem de zevkinize ya da ihtiyacınıza göre bir bahçe oluşturabilirsiniz. Bu anlamda bahçenize ocak ayından itibaren bakım yapmanız gerekir. Genelde ocak ayında bahçenin dinlendirilmesi esastır. Eğer bu aylarda ekim yapmayacaksanız toprağın havalandırılması ve varsa bitki köklerinden arındırılması sağlanmalıdır.

hangi-aylarda-hangi-bitki-ekilir-bilgiler

Bahçenizde ağaçlarınız bulunuyorsa soğuktan donma ihtimaline karşılık bitki köklerinin sarılması ve soğuktan korunması gerekir. Özellikle yeni ekilen fidanlarda soğuktan koruma işlemine dikkat edilmelidir. Eğer bu ayda ekim yapmak isterseniz sardunyalardan başlayabilirsiniz. Şubat ayında bahçenizde bulunan kökleri çoğaltabilirsiniz. Özellikle çiçek bahçelerinde şubat ayında çiçek kökleri çok olan bitkiler çoğaltılabilir. Gübreleme yapılabilir. Özellikle güllere gübreleme yaptığınızda daha verimli olabilmektedirler. Şubat ayı balkon düzenlemeleri için de en ideal zamandır. Balkonunuzda yetiştirmek istediğiniz bitkiler için gübreleme ve bakım yapabilirsiniz.

hangi-aylarda-hangi-bitki-ekilir-hakkinda

Hangi aylarda hangi bitki ekilir merak ettiğinizde şubat ayında tohumdan ekimlere başlayabilirsiniz. Bu şekilde daha uzun ömürlü çiçekler de elde edebilirsiniz. Sebze gibi bitkilerin ekimi daha çok mart ayında başlanır. Genelde bu aylarda toprak dinlenmiş ve yeterli su almış olduğu için tohumdan sebze ekimlerine başlanabilir. Eğer toprak çok sert ya da su yetersizse öncelikle toprağa bakım yapılması gerekir. Hangi aylarda hangi bitki ekili kısmında öncelikle tohumda bitkilere yer verilmesi gerekir. Nisan ayında ise daha çok soğan köklü bitkileri ekimi bitmiş olması gerekir. Mayıs ayı ise havaların yavaş yavaş ısınmaya başladığı aydır. Bu aylarda özellikle sebze ekiminde fide ekimleri yapılabilir.

hangi-aylarda-hangi-bitki-ekilmelidir

Özellikle domates ekimlerine başladığınızda hem daha çabuk çıkar hem de daha verimli ve lezzetli domatesler elde edebilirsiniz. Mayıs ayında genelde diğer fideler de rahatlıkla ekilebilmektedir. Ancak soğuk tehlikesi oluşabileceği için daha hassas olan fideler bir ay sonra da ekilebilir. Haziran, temmuz ayları yabancı otların temizlenip bitkilerin nefes alması, güneş alması gereken aylardır. Hangi aylarda hangi bitki ekilir sorusu gibi hangi aylarda bakım yapılması gerektiği de önemli bir konudur. Eğer ektiğiniz bitkilerin çevresinde yabancı otlar oluşuyorsa temizleyerek bitkilerin nefes, su almasına yardımcı olabilirsiniz. Bu sayede daha çabuk büyürler. Bunun dışında sonbahara doğru bahçenin yavaş yavaş toplanması gerekir. Ekim, kasım gibi toprağın tekrar sürülmesi ve gelecek yıla hazırlanması gerekir.

hangi-aylarda-hangi-bitki-ekilmeli

Bir önceki yazımız olan Gül Bahçesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir