Menu

GÜLFİDANI NE ZAMAN VE NASIL DİKİLİR?

Dayanıklılığı ve kolay bakımıyla çiçek ve bitkiler arasında hoş kokusuyla tercih edilen gülfidanı bahçe balkon süslemelerinin yanı sıra demetler halinde iletişim ve sevgi gösterisi olarak sunulan bir çiçek türüdür. Amaçlarına göre çeşitli fidanları olan güller; ekim yapacak herkese çeşit ve seçenekleriyle hitap edebilirler. Örnek verecek olursak; boylarına göre 40 cm den başlayıp 2 metreye kadar ulaşabilen gülfidanı çeşitleri bulunur.

Güllerin türlerine göre ekim zamanları vardır. Kimi güller her zaman çiçek vereceği gibi bazıları da mayıs ayı sonunda çiçek verenleri de mevcuttur. Fidan dikimi sıra ve belirli aşamalarla yapılır. Önce fidanın büyüklüğüne göre en az 30 cm eni ve boyunda çukur kazılarak işleme başlanır. Fidanların kökü bu açılan çukura rahatlıkla sığmalı ve kırılmalar olmamalıdır. Dip tarafa fidan için gerekli olan mineralli ve gübreli karşımı bulunan toprak koyulup fidan tamamıyla yerleştirilip toprakla üstü kapatılıp ilk suyu verilerek ekim işlemi tamamlanmalıdır.

Güllerin bakımı konusunda yapılabilecekler fidanın etrafındaki yabani otlar yok edilmeli herhangi bir haşere basma konusunda gerekli ilaçlamalar yapılmalıdır.Ekim zamanı Nisan ayından Ekim ayına kadar gerçekleşip gerekli şartlar sağlandığında üretim tamamlanır.

Bir önceki yazımız olan GÜLDEN NASIL TOHUM ALINIR? başlıklı makalemizde gül, Gül Tohumu ve Tohum hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir