Menu

GÜLDEN NASIL TOHUM ALINIR?

Gül tohumları oldukça sert yapılı tohumlardır. Hemen ekildikleri yıl içerisinden çimlenmeyebilirler. Gül tohumu elde edilebilecek basit yöntemi sizlerle paylaşalım. Gül kuruyup yaprakları dökülene kadar bekleyin. Ve alt kısmı ellemeden sarsmadan muhafaza edin. Gülün alt kısmındaki bu topağın içinde tohumlar vardır. On gün gibi bir sürede olgunlaşır çatlar ve dökülürler. Bu tohumları toplayıp sürekli nemli tutulacak bir toprağa ekebilirsiniz. Toprağı çok sulamak tohumun çürümesine sebep olabilir.

Çiçek kuruduğunda toplanan tohumların daha kısa sürede çimlenmesi için kullanılan bir diğer yöntem de katlama yöntemidir. Çiçeklerin kuruduğu sonbahar aylarında topladığınız tohumları ilkbahara kadar bu yöntemle muhafaza edilir. Katlama yöntemi sıcak ve soğuk katlama olarak yapılabilir. Gül tohumları için uygun olan soğuk katlamadır.

Soğuk katlamada tohumlar rutubetli ve soğuk ortamlarda bekletilir. Böylece çiçeklerin tohumdan üretilmesini sağlayacak olan embriyo uygun ve gelişmiş bir hale gelir. Dinlendirilmiş tohum daha kolay çimlenir. Tohumlar bekletilirken küflenmemesine özen gösterin. Küflenen tohumları yıkayın ve hafif nemli olarak bırakın. Havalar ısındığında tohumunuzu ekebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan GÜLDE TOHUM ÜRETİMİ NASIL YAPILIR? başlıklı makalemizde gül, Gül Tohumu ve gül üretimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler::, ,

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir