Menu

GÜLDE TOHUM ÜRETİMİ NASIL YAPILIR?

Güllerin dikilmesi ve bakımı kadar üretimi de önemlidir. Gül üretimi aşı tohum ve daldırma yöntemleriyle sağlanır. Bu yöntemlerinin en eskisi olan tohumla üretim milattan önceki Çin medeniyetine kadar uzanmaktadır.

Bahçelerimizde bulunan güllerin tohumlarını toplayarak ekmemiz mümkündür. Ancak bu konuda dikkat etmeniz gereken püf noktaları var. Her tohumdan sağlıklı bitkiler üretemezsiniz Topladığınız tohumların dolgun ve ağır olması gereklidir. Bu tür tohumlar çimlenme yetisine sahiptirler.

Ayrıca tohumu suni döllenme sağlayıp sizin üretmeniz de mümkün. Bunun için erkek gül bitkisinin taç yapraklarının ortasında bulunan polen tozlarını toplayarak bir kaba almalı ve üzerine dişi çiçekten elde ettiğiniz polen tozlarını serpmelisiniz. Sonrasında bu polenler bir fırça yardımı ile bir başka çiçeğin dişi organları üzerine sürülmelidir. Bundan 2 ay sonra dişi çiçeğin üzerinde portakal büyüklüğünde içi tohumlarla dolu bir meyve oluşur. Daha sonra bu meyvenin rengi sararmaya başlar. Bu şekilde tam 6 ay geçmelidir. 6 ay sonra koparacağınız bu meyvenin içini açarak tohumlara ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan GÜL DALINDAN NASIL DİKİLİR? başlıklı makalemizde gül, gül üretimi ve Gül Yetiştirme hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir