Menu

Gül ve Bakımı

Gül ve Bakımı

Bitki bütün çiçekler arasında, belkide en güzel kokanı ve en harika olanıdır. Sadece görüntüsü ile değil çiçeklerinden elde edilebilen şeylerle de eşsizdir. Gül çiçeğinden gül suyu, gül sabunu, gül kremi, gül şampuanı, gül tesbiği, gül reçeli ve daha sayamadığımız bir çok faydalı ürün elde edilmektedir. Ülkemizde ana vatanı olarak Isparta gösterilir ve bu ilde, gül ile alakalı büyük çalışmalar yapılır. Özellikle bu işten geçimini sağlayan bir çok insan vardır.

gulSulama Ve Bakımı: Bitki çiçeği çok sever, yapısı itibari ile dikensi dokuya sahiptir ve budama gerektirir. Ayrıca bir çok çeşidi bulunmaktadır, sarmaşık, on bir ay ve yedi veren bunların bazılarıdır. Bitki senede on bir ay boyunca çiçek açar sadece bir ay açmamaktadır. Genel olarak bahçede toprak üzerinde bakılması, daha verimli sonuçlar almanız için önemlidir. Bitki çoğu zaman mezarlara ekilen çiçek olarakta bilinir. Çünkü hemen her mezarın üzerinde, mutlaka en az bir tane gül vardır. Bunun en büyük sebebi, on bir ay boyunca açması ve gerçekten çok dayanıklı bir bitki olmasıdır.

Toprak, Gübre Ve Budama: Bitki, siyah bahçe toprağı ile ekilmelidir. Fakat toprak kalitesiz dahi olsa yinede gül yetiştirmek mümkündür, ancak bu gibi ortamlarda yetiştirilen çiçek, sadece güzel görüntü olmasını sağlar, çiçeklerinden her hangi bir verim alamazsınız. Ayrıca bitki suni gübreye de ihtiyaç duymaz, bunun yerine hayvan gübresi kullanmak gerekmektedir. Çünkü hayvan gübresi gül’ün köklerini besler ve daha hızlı, sağlıklı büyümesine yardımcı olur. Budama işlemi ise, bitki çiçek açmadan yapılmalıdır.
Not: Bitkinin çiçeklerinde reçel yapmak istiyorsanız, çiçeği tamamen açıldığında dökülme evresine yaklaşmış olacaktır, tam bu dönemde dökülmeye yakın çiçek toplanmalıdır.

guller

Bir önceki yazımız olan Siklamen Çiçeği ve Bakımı başlıklı makalemizde Siklamen Çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler::

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir