Menu

GÜL TOHUMU NASIL DİKİLİR?

Ev iş yeri teras balkon ve salonunuzda istediğiniz her yerde kolayca ekip büyütebileceğiniz güller hem evinize farklı bir hava hem de güzellik getirirler. Gidip satın aldığınız gül tohumlarını ilk adım ekeceğiniz tohumlara uygun toprak bulmaktır. Rengi bakımından koyu ve suyu köklere rahat geçirebilmesi için yumuşak bir toprak seçimi yapmalısınız.

Daha sonrasında tohumu ne çok derine ne de çok yüzeye ekmelisiniz; çünkü çok derine ekildiğinde o yüzeye çıkana kadar düzenli vereceğiniz su tohumu çürütür ve eğer tohumu bu seferde çok yüzeye koyarsanız işte o zamanda zararlı böceklerin tohumu yemeleri olası bir durumdur. İşte bu yüzden tohumu kazdığınız toprağı ortalayacak şekilde tam ortalı bir şekilde ekmelisiniz.

Toprak ve ekilme süreci aşıldıktan sonra ise sulama önem arz etmektedir. Her gün durmadan dolu dolu su vermek ve tohumu çürütmek yerine az miktarda diktiğiniz tutara yetecek bir şekilde kontrollü olarak su vermelisiniz. Ve yine gülünüzün hızlı bir sürede büyümesini istiyorsanız onu ihmal etmemeli bakımını dikkatli bir şekilde üstlenmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan GÜL FİDANI EKİMİ NASIL YAPILIR? başlıklı makalemizde gül, Gül bakımı ve gül fidan hakkında bilgiler verilmektedir.

2 Yorum
  1. abdullah 30 Nisan 2014 / Cevapla
  2. ugur 3 Eylül 2014 / Cevapla

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir