Menu

Gül Nasıl Yetiştirilir Bakımı Nasıl Yapılır Ve Faydaları Nelerdir

Gül                                                          Gül-Nasıl-Yetiştirilmeli

Güller tüm dünyada hem kolay bakımı ve dayanıklılığı ile hem de hoş görünümü ile oldukça popüler bir çiçektir. Çoğu insanın bildiğinin aksine gül bakımı çok kolaydır ve güller çok dayanıklı bitkilerdir. Güllerin yılda 1 kez açan türleri olduğu gibi iyi bir bakımla yılda 6 kez açan türleri de vardır.

Kullanımına Göre Gül Çeşitleri

Gül çeşitleri kullanacağınız alana göre değişir. Peyzaj çalışması için kısa boylu bir güle ihtiyacınız varsa boyu yaklaşık 40 ile 80 cm arasında olan peyzaj güllerini tercih edebilirsiniz.

Biraz daha uzun boylu bitkiler istiyorsanız boyu yaklaşık 80 ile 120 cm arasında olan ve diğer çeşitlerine göre daha büyük çiçek açan çalı güllerini tercih edebilirsiniz.

Bütün bir duvarı yada kamelyayı kaplamak istiyorsanız boyu 2 metreden daha fazla uzayabilen tırmanıcı gülleri seçebilirsiniz.

Eviniz için gül arıyorsanız peyzaj güllerini en az 40 cm derinliğinde bir saksıya dikerek evinizde büyütebilirsiniz.

Gül Fidanı Dikimi Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

Gül çeşitlerini ayırmakta zorlanıyorsanız kendinizce şöyle bir ayrım yapabilirsiniz. Gül fidesi lotları naylon poşetlere sarılmış halde satılırlar, genel tür güller küçük plastik kaplar halinde satılır ve bu türler arasında en kaliteli olan sertifikalı güller 2 litrelik saksılar içerisinde satılırlar.

Gül dikimi için en uygun zaman Nisan ayı ile Ekim ayı arasıdır. Ekim yapacağınız yerin bol güneş alan bir ortam olması çiçeğinizin kalitesini etkileyecektir. Eskiden gül dikili olan bir bölgeye gül dikecekseniz daha iyi verim alabilmek için toprağı yaklaşık 50 cm kadar eşerek bu toprağı alın ve tamamen değiştirin. Gül fidanı eskiden gül olan bir yerde kolay kolay yetişmezler.

Gül fidanı dikimi

1- Gül fidanı dikeceğiniz toprakta en, boy ve derinliği yaklaşık 35-45 cm olacak şekilde bir çukur açın. Fidanın kökleri açtığınız çukura rahatça girmeli.

2- Önceden hazırladığınız bol humuslu toprağı bu çukurun dibine serin. (Daha iyi sonuç almak istiyorsanız toprağa mineral karışımı da ekleyebilirsiniz.)

3- Dikeceğiniz fidanın köklerini bütün topraklardan arındırın. Kök uçlarını ve uzun dalları budamalısınız. Köklerin 1/3’ünden fazlasını, dalların ise 20cm’sinden fazlasını kesebilirsiniz. Bu sayede fidanınız daha hızlı uzayacaktır.

4- Fidanın köklerini gübre, killi toprak ve bol sudan oluşan bir bulamaca batırın. Bu sayede fidanınız daha kolay tutacaktır.

5- Fidanın aşı hizası çok hafif toprak içinde kalacak şekilde çukura yerleştirin, tutmasını kolaylaştırmak için iyice bastırarak toprağa yerleştirin ve bol su verin.

6- Yabani otlardan korumak istiyorsanız ilkbahar aylarında fidanın dibine 5 cm kalınlığında çam ağacı kabuğundan bir koruma yapabilirsiniz.

7- Kış aylarında fidanın donmaması için ise aşı noktasından yaklaşık 15-20 cm yüksekliğe kadar toprak ile fidanı kapatın. Bu toprak yığını don mevsimi geçene kadar kalmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Bitkiler Ne Şekilde Tüketilirse Daha Faydalı Olurlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir