Menu

Gül Nasıl Yetiştirilebilir

Gül Nasıl Yetiştirilebilir?

gul-nasil-yetistirilebilir-

Gülgiller familyasından bir çiçek olan güller Anadolu, İran ve özellikle Çin’de yetişir. Gül mevsimi yaklaşırken siz de bahçenizi güllerle renklendirmeniz mümkündür. Güller, güneşi seviyorlar. Günde en az 6 saat doğrudan güneş altında kalmaları gerekmektedir. Dolayısıyla, kuru toprakta yetişiyorlar. Kuru topraktaki minerallerle beslenen bir bitkidir. Gül nasıl yetiştirilebilir gelin inceleyelim; Toprak İsteğinin Belli Olması Güller killi ve kumlu toprağı seviyorlar. Drenajı iyi olan bir toprakta, bitkinin altına sulama çanağı oluşturarak dikilmesi gerekir. Böylelikle bitkiye sulama yaptıktan sonra suyun köklere tam olarak işlemesi sağlanacaktır.

gul-nasil-yetistirilebilir-hakkinda

Ekimi nasıl olur? Gül ekimine en uygun yer çok güneş alan yerler olduğunu hatırlatmalıyız. Güller günde en az 4 saat güneş görülür. Hafif esintili yerleri de seviyor. Gül fideleri bitişik ekilmemesi gerekir. Hava akımını sağlamak adına en az 1 metre mesafe bulunarak dikilmesinde fayda vardır. Ağaçların yakınlarında veya ağaç diplerinde kesinlikle ekim yapılmayınız. Gübre İsteğine Sahip! Gübreleme ile ilgili olarakise; özellikle bitkinin tomurcuklandığı dönemde temmuz ayına kadar 3 kez suda eritilmiş gül şerbeti bitki toprağına dökülmesi gerekir. Bu işlem güneşin yavaş yavaş yok olduğu zaman diliminde yapılmasına özen gösterin.

gul-nasil-yetistirilir

Gül Nasıl Yetiştirilebilir,Bakımı Nasıl Yapılmalı? Güllerinizin tohum vermeye başladığı diplerindeki otları temizlenerek bitkinin daha verimli çiçek açması sağlanmalıdır. Kışın donmalara karşı bitkiyi koruyabilmek amacıyla mart ayı sonu nisan başı topraktan yaklaşık 30 ile 40 cm bazen de 60 cm olacak şekilde budama yapmak, gülün daha zengin yapraklanmasını sağlar. Sulanmasındaki Detay! Gül sulanırken her defasında aynı kap ve ya aynı miktarda su kullanılması önemlidir. Sulama periyodik ve düzenli olması gerekir.

gul

Kışın sulama yapılırken musluk suyu kullanılmayın, bu su güle soğuk gelir. Oda sıcaklığında bir su kullanılması gerekir. Çoğaltılması ise; Tohum ile çoğaltma yöntemi: Tohumlarınızın sağlıklı ve ya hastalıksız olan güllerden seçiniz. Gül Nasıl Yetiştirilebilir Gül tohumu ekildiği yıl çimlenmektedir. Çimlenmeye en uygun zaman sonbahar mevsimidir. Tohumla çimlendirme için çoğaltılacak gül tohumunun yaklaşık +4ºC sıcaklığa ihtiyacı olur.

gul-nasil-yetistirilebilir

Gül tohumunuzun 4 ile 6 ay kadar nemli bir miktar yosun içerisinde bekletilmelidir. Daha sonra ise tohumlanan gül kasalara 10 cm aralıklarla dikilmelidir. Çelik yöntemi: Çelikle çoğaltılma en uygun zaman kasım ile mart ayları arasında yapılmalıdır. Sağlıklı bir gülden bir parça çelik alınınız. Aldığınız parçayı köklendirme hormonuna batırın. Batırdıktan sonra köklendirme masalarına dikiniz. Dikme aralığı 3 ile 7 cm olması gerekir. Köklenme 5-6 haftada tamamlanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Sevgi Bahçesi başlıklı makalemizde Sevgi Bahçesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir