Menu

GÜL KESİMİ NASIL YAPILIR?

Çiçek toplamak aslında çok basit ve kolay bir iştir fakat bazı çiçek ve bitkilerde işe yaramaları için toplama veya koparmanın farklı yöntemleri vardır. Özellikle gül toplarken her çiçeği topladığınız gibi toplayamıyorsunuz.
Güllerde önemli olan sapından güzelce kesmektir. Sapını düz kesmiyorsunuz ve suyun içeriye girebileceği şekilde yan kesiyorsunuz. Böylece gül kesilse bile suyun içerisine konulduğu zaman yine damarlarına su alabilir ve ömrü daha uzun olur. Bu yüzden her zaman gül keserken sapın uzun olması ve kesildiği yerin yan olması önemlidir. Bu kesim şekli bütün güller için aynıdır. Hiçbir tanesi için farklı bir kesin yoktur.
Gülü kesip hediye olarak verecekseniz ve paket yapacaksanız kesilmiş kısmın ıslak ve nemli kalması önemlidir. Gerekiyorsa sapın ucunu kapatmayabilirsiniz veya biraz nemli bir pamuk koyarak da kaplayabilirsiniz. Gül kesimi alıştığınız takdirde kolaydır fakat alışana kadar birkaç tane gül yanlış kesilebilir ve dolayısıyla ömrü biraz daha kısa sürebilir. Gül kesimi bu yüzden önemlidir ve başka hiçbir çiçeğe benzemez.

Bir önceki yazımız olan ÇELİK GÜL DİKİMİ NASIL YAPILIR? başlıklı makalemizde Çelik, çelikten gül üretimi ve gül hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir