Menu

GÜL FİDANI EKİMİ NASIL YAPILIR?

Güller güzel görüntülerinin ve hoş kokularının yanı sıra dayanıklılığı ve çok çiçek açması nedeniyle bahçe tasarımlarının vazgeçilmezidir. Gülleri yetiştirmek için çok büyük çaba sarf etmeye gerek yoktur. Sadece doğru mevsimde doğru biçimde ekimleri yapılır ve korunması sağlanırsa gül fidanınızın muhteşem çiçekleriyle bahçenizi renklendirmesi mümkündür.

Eğer ılıman bir iklim ortamında yaşıyorsanız gül fidanlarınızı sonbahar aylarında dikmeniz uygun olacaktır. Fakat kışın çok soğuk ve karlı geçtiği iklim koşullarındaysanız güllerin dikimini ilkbaharda yapmanız gerekir. Mart ayı böyle koşullar için idealdir.

Gül fidanlarını dikmek için yaklaşık yarım metre civarında bir çukur açmanız gerekecek. Bitkinin tüm köklerinin toprağın altında kalması çok önemlidir. Açtığınız çukurun dip kısmını çürümüş gübreli iyi bir toprakla doldurmanız bitkinizin güçlenerek toprağa tutunmasını kolaylaştıracaktır. Sonra fidanınızı toprağa yerleştirip üzerini kapatabilirsiniz. Bu aşamada bolca sulamanız gerekli.

Güller humuslu asitli ve suyu fazla tutan topraklardan hoşlanmazlar. Toprağın geçirgen olması tercih edilmelidir. Ayrıca güllerinize çürümüş doğal gübre kullanmalısınız. Yapay gübre güller için çok uygun sayılmaz…

Bir önceki yazımız olan Barış çiçeği nasıl ve ne zaman çoğaltılır? başlıklı makalemizde Barış çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir