Menu

Gül Dikimi Nasıl Yapılır

Gül Dikimi Nasıl Yapılır

 

Gül-Dikimi-Nasıl-Yapılır

 

Gül, hemen herkesin en sevdiği çiçek türleri arasında yer alır. Gül buketleri, en çok tercih edilen buket çeşididir. Peki gül nasıl ve ne zaman yetiştirilir? Gül ne zaman ekilir konusunda verilebilecek en iyi yanıt ekim ayıdır. Ancak eğer kışın sert geçtiği bir iklimde yetiştirilecekse, bahar ayları olan mart ya da nisanda ekmek çok daha doğru bir tercih olacaktır. Bu şekilde gülleri don tehlikesinden korumuş olursunuz. Güllerin pek çok farklı türü bulunur. Örneğin hokka gülleri, saksıda yetiştirilir ve kış ayları hariç olarak hemen her mevsimde yetiştirilebilirler. Gül ekmek için en ideal hava ılık, parçalı bulutlu ve kuru havalardır. Güllerin beraber yetiştiğinde daha iyi verim aldığı çiçekler ise lavanta, çalı papatyası ve orta boy çalılardır. Gül ekeceğiniz toprakta daha önce de gül ekildiyse mutlaka toprağı değiştirmelisiniz. Çünkü gül yetişirken topraktaki mineralleri emer. Bu da toprağın verimini düşürür.

 

Yeni yetiştireceğiniz güller için yeterli mineralleri barındırmaz. Gülü ekeceğiniz toprağın aynı zamanda 60 cm derinliğinde de bellenmiş olması şarttır. Eğer hokka gülü değil de başka bir gül türü ekmek istiyorsanız mutlaka gül köklerini ekmeden önce 12 saat kadar suda bekletin. Köklerini de biraz kısaltmalısınız ki kesilmiş olan kısımlardan yeni emini kökler çıkabilsin. Sonbahar aylarında ekim yapıldığında budamak gerekli değildir. Ancak eğer bahar aylarında ekim yapıldıysa güçlü olan gül fidanlarını 4 veya 5, zayıf olanları da 2 veya 4. Aşıya kadar budayabilirsiniz. Gül fidanı ekilirken kök ile gövdenin birleştiği nokta mutlaka 5 cm kadar toprağın altında kalmış olmalıdır. Verim alabilmeniz için ise toprağını mutlaka humusla zenginleştirme işlemi yapmalısınız.

 

Her gül ekimi sonrası gövdenin tam dibine 20 cm toprak biriktirin. Bu işlem sayesinde bitkinin ilk zamanlarını başarılı bir şekilde atlatmasını sağlarsınız. Gül ektikten sonra baharda ilk gübresini verebilirsiniz. Bunu en iyi şekilde yapmak için ise gövdenin hemen çevresine gübre serpmektir. Zaman içinde bu toprak düzelecektir ve gül besini en doğru şekilde alacaktır. Mayıs ayının sonlarına doğru gül fidanını, özel bir gül gübresi kullanarak ikinci kez gübrelemelisiniz. Eğer toprağı kuruysa gübreleme işleminden hemen sonra iyi bir şekilde sulamalısınız. Temmuz ya da ağustos aylarında üçüncü ve son gübreleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kış mevsiminin başlangıcında gülün dallarında oluşan yaprakları yolmalı ve yere dökülmüş olan yaprakları da toplamalısınız. Açıkta kalan dalları kış güneşi, kuru rüzgar ya da dondan korumak için ince çam dalları kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sümbül Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir