Menu

Gül Bahçesi

Gül Bahçesi

Bahçe düzenlemede kullanabileceğiniz çeşitli gül fidanı türleri bulunmaktadır. Düşünüldüğünün aksine gül fidanı, bakımı kolay, dayanıklı, uzun ömürlü ve özellikle de aylarca çiçek verdiği için ekonomik bir bitkilerdendir. Herkes gül fidanı büyütebilir yeter ki fidanın dikileceği çevreye en uygun tür seçilebilsin. Fidan çeşitleri hakkında verdiğimiz bilgiler sayesinde ihtiyacınıza en uygun fidanı kolaylıkla seçebilmeniz mümkün. Kısacası her projeye uygun bir gül türü mevcut olmaktadır. Yedi veren gülleri normal çiçeklenme mevsiminden sonra da çiçek açmaya devam etmektedirler. Yaygın olarak satılan bu türler, bazı genel türler ile eski kökler dışında, mayıs ayından don zamanına kadar çiçek vermektedir. Fidanların sunum şekli mevsime göre değişkenlik göstermektedir. Ekimden Mart ayına kadar bulunabilen ‘dikime hazır fidanlar’ kökleri torf toprağına sarılı şekilde satılmaktadır. Bunlar 3 şekilde olabiliyor:

1) Fide Lotları: Naylon poşete sarılmış olarak satılmaktadır.

2) Genel Türler: Küçük plastik kaplarda satılıyor.

3) Sertifikalı Türler: 2 litrelik saksılarda satılmaktadır.

Nisandan Ekime kadar bulunabilen ‘yapraklı fidanlar’ yapraklı ya da çiçekli olarak satılmak üzere yetiştirilmektedir. Bu tip fidanlar köklendirilmiş olduğundan dikimi oldukça kolay. Özellikle tercihen güneş alan ve ya bazı türler için hafif gölgelik bir yer seçiniz. Güller her tip toprağa uyum sağlayabilmektedir. Eğer ki, eski bir gülün yerine dikim yapıyorsanız yeni fidanın tutması için 40 ve 50 cm derinliğe kadar olan toprağı tamamen değiştiriniz.

gul-bahcesiGül Fidanı Dikimi

1) Dikim yapacağınız mekan da eni, boyu ve derinliği 30 ile 40 cm olan bir çukur açınız. Kökler çukura rahatça sığması gerekir.

2) Hazırladığınız gül fidanı toprağı ile mineral gübre karışımını çukurun dibine yerleştiriniz.

3) Dikime hazır fidanların kök uçları ile dalları budanması gerekir. Köklerin 1/3ü ve dalların ise 20cmden fazlası budanması gerekmektedir.

4) Dikime hazır fidanların köklerini, killi toprak, taze gübre ve sudan oluşan bulamaca batırınız. Bu işlem, fidanın tutmasını kolaylaştırmaktadır. Yapraklı fidanları kök toprağının ıslanması ve köklerin uyanması için suda bekletiniz.

5) Fidanı aşı noktası hafif olarak toprak içinde kalacak biçimde yerleştirmelisiniz.

6) Köklerin tutmasını kolaylaştırmak için ise; toprağı bastırarak sıkıştırın ve bolca su vermelisiniz.

7) İlkbahar mevsiminde yabani otların büyümesini önlemek için fidanın dibine yaklaşık 5cm kalınlığında çam ağacı kabuğundan bir örtü oluşturunuz.

8) Sonbahar mevsiminde ise; dona karşı korumak için fidanın dibine toprak sürünüz. Fidanın dibinde ve aşı noktasını örten yaklaşık 15 cm yüksekliğinde bir toprak yığını oluşturmalısınız. Bilmekte fayda var: Gül türlerinin çoğu kokulu olmaktadır. Gülleri, güneşli bir yere veya hâkim rüzgâr yönüne göre dikerek gül bahçesi kokularından daha çok istifade edilebilir.

Fidanların Dikim Aralıkları İse;

• Demetler halinde açan güller 30 – 35 cm • Peyzaj gülü 50 -100 cm

• Büyük çiçekler açan güller 40 – 45 cm

• Tırmanızı güller ise 1 ila 2 metre aralıklarla dikilmesi gerekir.

Gül Fidanının Bakımı Güllerin bakımı oldukça kolaydır. Belli başlı bakım kurallarına uymak sureti ile gülleriniz den yıllarca istifade etmeniz mümkündür ve gül bahçesi oluşmasını sağlamış olursunuz. Sulama ile Gübreleme Özellikle de çiçek açma mevsiminde, gül fidanının dibinden ve ya yaprakları ıslatmamaya özen göstererek sulayınız. Güller için özel üretilen gübrelerden kullanarak verimli ve kaliteli çiçek elde edilebilir. Gül Fidanının Budanması Budama işlevi bitkinin çiçeklenmesini teşvik amacıyla yapılmaktadır. Budama esnasında bitkinin dibine yakın yerler fazla seyreltilmemesi gerekir.

1) Ölü dalları, zayıf dalları ile diğer dallara sürtünen ince dalları budayınız.

2) Bitkinin dışına doğru gelişen ve birbirine yakın çaptaki güçlü ince dalları bırakınız.

3) Dışa doğru bakan bir tomurcuğun bir kaç milimetre üstünden ve ya filizlenme yönünde eğim vererek budayınız.

Gül Fidanlarının Hastalıklara Karşı Koruması ile Tedavisi Güller hastalıklara ve ya böceklere karşı oldukça dayanıklı yapıdadırlar. Belli başlı birkaç önlem yeterli olmaktadır. Her şeyden önce gülleri sularken yapraklarını ıslatmamaya özen göstermelisiniz. Tedaviye başlarken ise hastalıklı dalları kesiniz. Yapraklanma döneminde yapraklar hasar görebilmektedir. Koruyucu tedavi uygulayarak bu hasarın sınırlı kalmasını sağlamak mümkün olur.

Külleme Hastalığı: Oldukça yaygındır ve genç yapraklar üzerinde grimsi beyaz bir toz oluşturmaktadır. Siyah Leke Hastalığı: Yaprakların üzerinde iri siyah lekeler oluşmasına sebep olur, yapraklar sararır ve kurumasına sebep olur.

Pas Hastalığı: Yaprakların alt kısmında pas rengi ile hafif kabarık lekeler halinde kendini göstermektedir. Gül Fidanlarının Çiçek Bitine Karşı Korunması ve Tedavisi Çiçek bitleri genellikle ilkbaharda ortaya çıkarak genç sürgünlere yerleşmektedirler. Önlem olarak ilkbahar başında güller için özel üretilen böcek ilacı ya da çiçek biti ilacı ile güllerinizi ilaçlayınız. Derinlemesine bakım için üç hafta aralıklarla ilaçlama yapmalısınız. Gül, genel çiçeklerin kraliçesidir ve özellikle her bahçenin önemli bir öğesi görevindedir. En popüler bahçe bitkilerinden biri olduğunu söyleyebilirsiniz. Gülün çok fazla çeşidi bulunduğu için her bahçeye uygun bir gül bulmanız mümkündür. Yaklaşık olarak 2 metreye kadar uzayabilen uzun saplı güller, standart güller, klasik tarh gülleri ve hatta eğimli alanlarda dikilmek için uygun yer kaplayıcı güller bulunmaktadır. Gül satın alırken kaliteli olduğundan emin olmalısınız yani güçlü dallara ve özellikle de iyi dallanmış köklere sahip olması gerekir. Ancak bu şekilde mükemmel görsellikteki güllere sahip olabilirsiniz. Verdiğimiz önerilere dikkat etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Kaktüs Çeşitleri başlıklı makalemizde Kaktüs Çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir