Menu

Gölgede Çiçek Açan Çiçekler Hangileridir?

Gölgede Çiçek Açan Çiçekler

Gölge Seven Çiçekler

Gölge de çiçeğin açmayacağı kanısındaysanız yanlış bir düşünce içindesiniz. Gölgede hatta özellikle tam gölge de çiçek açan birçok bitki bulunuyor.

Gölge de Çiçek Açan Çiçekler

  • Yalancı Keçi Sakalı

Yalancı keçisakalı diğer adı ile astilbe bitkisi kırmızı, eflatun, beyaz, pembe renk çiçekleri ile tam da gölge olan mekânların çiçeğidir. Yaklaşık 30 santime kadar uzayan bu çiçek, ilkbahar sonu ve yaz başında açıyor. Gölgeyi oldukça seven bu bitki karanlık diye tabir edilen gölgeli ortamı daha çok sever.

  • Çuha Çiçeği

Ormanların çiçeği olarak bilinen çuha çiçeği gölgeli ve nemli olan ortamları sever. Bahar aylarında çiçeklerini sergileyen çuha, birbirinden farklı renklerde çiçek verebiliyor.

  • Kanayan Kalp

Kanayan kalp ya da ağlayan kalpler adı ile anılan kalp görüntüsünde olan bu çiçek de gölge sever bir bitkidir. Çok ıslak ve de çok kuru topraktan hoşlanmayan kanayan kalp çiçeği, dünyada bulunan en güzel çiçeklerdendir.

  • Cezayir Menekşesi

Cezayir menekşesi özellikle gölge seven bir çiçektir. Hatta tam gölge de daha iyi form tutar. Cezayir menekşesi güzelliğinin yanı sıra bahçe düzenlenmesinde de gölgede kalan alanlarda kullanılan bir bitkidir. Nemli ve zengin topraktan hoşlanan bu çiçeğe ama gölge ve nem seviyesinin sağlanması ile daha fazla çiçeklenme yaşar.

  • Yıldız patı

Yıldız patı çiçeği gölge seven çiçeklerden olup özellikle güneş seven akrabalarının çiçeklerinin sönme zamanı olan yaz aylarının sonunda coşarak bahçeye bahar havasını tekrar yaşatır.

Gölgede Çiçek Açan Çiçekler Resimleri

Bir önceki yazımız olan Kurdele Çiçeği Bakımı başlıklı makalemizde kurdele çiçeği ve Kurdele Çiçeği Bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir