Menu

Glayöl – Kılıç Çiçeği

glayol-kilicGLAYÖL kelimesini duyduğunuzda başta bu nedir diyebilirsiniz. Çünkü PAŞA KILICI, PEYGAMBER KILICI gibi isimleri daha yaygın olarak kullanılır. Yapraklarının kılıç şeklinde yukarı ya da enine doğru uzamasından dolayı görür görmez tanıyabilirsiniz.

GLAYÖL’ün ÖZELLİKLERİ
Ofisinizin bir köşesinde, özel günlerde gönderilebilecek çiçekler arasında, salon takımlarınızın uyumunu tamamlamak için mutlaka bu çiçeğe yer vermelisiniz.
Soğanlı bitkilerin en kolay ve en uyumlu bir şekilde yetişenidir. Hiçbir kötü koşuldan etkilenmezler. İstediğiniz kadar güneşte, gölgede durabilir.
Tek dikkat etmeniz gereken nokta fazla su vermemektir. Suyu bünyesinde depolama özelliği olduğundan çok su istemez. Yazın sulama yapmak için en uygunu toprağının kuruluğundan emin olmanızdır. Kışın ise bu kuruluk daha geç meydana geleceğinden ayda bir sefer bile sulamanız yeterli olacaktır.
Su kadar sağlığını olumsuz etkileyen bir diğer etken toprağının havasız kalmasıdır.
Hava cereyanından etkilenmedikleri için rahatlıkla evinizin her köşesinde yer değiştirme sorunu yaşamadan barındırabilirsiniz.
Toprak değiştirmeniz tavsiye edilmez, uzun yıllar aynı saksıda yaşayabilir. Geniş çaplı saksılara ihtiyaç duymaz
Çoğaltılması yaprağından yapılır. Yavruları varsa bunu ayırıp dikebilirsiniz. Hatta yaprağından bir parmak kadar kesip bunu toprağın içine gömerseniz bile yetiştirebilirsiniz.
Kökünden çürümeye başladığı durumlarda yapraklarını bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Boyuna uzayan kılıç çiçeğiniz varsa boyunun herhangi bir fiziksel darbeden etkilenmemesi için saksının içinde toprağa saplayabileceğiniz çubuk desteğiyle koruyabilirsiniz.

Bakımını eksiksiz olarak yaparsanız yapraklarının tepesinde beyaz dekoratif ve hoş kokulu çiçekleri açar.

Bir önceki yazımız olan Begonvil Çiçeğinin Özellikleri başlıklı makalemizde begonvil, Begonvil Çiçeğinin Özellikleri ve bitki hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir