Menu

Ginseng Faydaları Nelerdir?

Ginseng bitkisi geleneksel Çin Tıbbında alternatif tıp yöntemi olarak kullanılan şifalı bir bitkidir. Ginseng bitkisinin botanik ismi Panax’tır. Bu isim Yunanca’da atam iyileşme anlamına gelmektedir. Yüzyıllardır alternatif tıp yöntemi olarak kullanılan bu bitki günümüzde de bir çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Ginseng kökleri sağlam olan çok yıllık bir bitkidir. Uzakdoğu ülkelerinde kendi kendine yetişmenin yanı sıra, dikilerek üretimi de yapılmaktadır.

Ginseng bitkisinin içeriğinde ağırlıklı olarak D vitamini bulunmaktadır. Çin tıbbında çok meşhur olan bu bitkinin cinsel gücü arttırıcı ve iştah açısı etkileri bilinmektedir. Ginseng’in hem yaprakları hem de kökleri hastalık tedavisinde kullanılır. Kalp rahatsızlıklar, kan basıncına etkileri, kolesterol seviyesini düşürmesi de bilinen faydalarındandır. Ginseng’in en çok kullanılma nedeni ise stres ve yorgunluk giderici olmasıdır. Ginseng bitkisi günümüzde enerji içeceklerinde de kullanılmaktadır. Yaprakları çay olarak tüketilirken kökleri kurutularak ilaç olarak işlenmektedir. Kozmetik ürünlerde de kullanılan ginseng bitkisi tıbbi olarak hiçbir zarar içermemektedir. Ginseng bitkisi şifalı bitki uzmanları tarafından özellikle önerilmektedir. Ülkemizde de stres ve yorgunluk için bu bitki çokça tüketilmektedir. Bazı firmalar bitkinin özlerini işleyerek kapsül halinde satışa sunmaktadır. Bitkinin sağlığa olan olumlu etkisi uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Kanser etkisini azaltmasıyla prostat kanseri dışında birçok kanser çeşidinde kullanılmaktadır. Ginseng bitkisinin kökü erkek vücuduna olan benzerliği ile erkek kökü olarakta anılmaktadır.

Ginseng bitkisi bilinen tüm şifalı bitkiler arasında strese en iyi gelen bitkidir. Adaptasyonu arttırarak yorgunluğu gideren bu şifalı bitki günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Diyabet hastalığına da faydası olan bu bitki yaşlanmayı durdurmasıyla bilindiği için çok tercih edilir. Ginsenge alternatif olarak kullanılan bitkiler bulunsa da bu bitki kadar etkili değildir.

Bir önceki yazımız olan Zakkum Yapraklı Kauçuk Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde ofis çiçeği, zakkum yapraklı ve Zakkum Yapraklı Kauçuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir