Menu

Gelincik

Gelincik

Etiketler:Gelincik, Gelincik Çiçeği, Gelincik Bakımı, Gelincik Yetiştirme

Gelincik çiçeği kendiliğinden çok kolay yetişebilen bir çiçektir. Tarla kenarlarında ya da bahçelerde çok sık rastlayabileceğimiz gelinciklerin tüle benzer kırmızı taç yaprakları vardır. İnce uzun bir sapı vardır. Adını da tüle benzeyen taç yaprakları ve ince narin sapı dolayısı ile almıştır. Gelincik bitkileri humuslu ve nemli topraklardan sa kurak toprakları tercih eder. Ayrıca gelincik bitkileri çok hassas bitkilerdir. Dışarıda kendi başına yetişmiş bir gelinciğin yapraklarına dokunulduktan en fazla 1 hafta sonra çiçeğin sapı aşağı döner, yaprakları solmaya başlar. Evde bakıldığı zaman da bu çiçeğe hassas yaklaşılmalıdır yoksa çiçeğin ömrü oldukça kısalacaktır.

Gelinciğin yararları

Gelincik bitkisi evinizde kendiniz de yetiştirebileceğiniz ilaçlar gibidir. Olgunlaştıktan sonra taç yaprakların ortasındaki kara göz kesilip çıkartılır. Yaprakları tek tek ayıklanır ve kapalı bir ortamda kurumaya bırakılır. Ardından bir süre limon tuzuna yatırılır ve şekerli suya atılarak kaynatılır ya da şekerli su ile birlikte bir şişeye koyulur ve bol güneş alan bir yere asılır. Bu işlemden sonra elde edilen gelincik şurubu göğüs yumuşatıcı bir ilaç olarak kullanılabileceği gibi reçellerde renklendirici olarak da kullanılabilir. Gelincik bitkisinin bir diğer özelliği ise sinirleri yatıştırması, sakinleştirmesi ve uyku getirmesidir. Bu yüzden eski zamanlarda hekimler tarafından fazlaca kullanılmıştır.

Gelincik bitkisi yetiştirme

Gelincik bitkisi narin ve kırılgan olduğu kadar dayanıklı bir bitkidir. Birkaç sert ve dikkatsiz dokunuş ile yıpranan yapraklara sahip bu çiçek en sert koşullarda bile yetişebilir. Gelincik bitkisi balkonlarda ve ev ortamında saksıda yetiştirmeye müsaittir. Hatta lale ile birlikte ekerseniz çok daha hoş bir görüntü oluşabilir. Bu sayede ince ve kırılgan sapını da laleye yaslayabilir. Ayrıca gelinciği bir kere ektikten sonra isteseniz de istemeseniz de o gelincik saksısında çoğalacaktır.

Gelincikler bol güneşli, aydınlık ve serin ortamları sever. Fazla nemli değil ancak toprak içerisinden belirli aralıklarda su geçişi olması da gelinciğin verimi açısından iyidir. Gelincik ekimi tohumları ile yapılır. Çiçeği büyütmek için sadece toprağın birkaç cm altına tohumları bırakmanız yeterlidir. Gelincik zaten kolay büyüyen bir bitki olduğu için sizin sadece arada bir sulamanız yeterli olacaktır.

Gelincik dikimi yaparken zamanlamayı iyi ayarlamalısınız. Ekim ayı civarında dikilen tohumlar bir sonraki yılın Mart ayı civarında çiçek açmaya başlarlar. Yani yaklaşık 1.5 yıl sonra. Ancak Ocak ayında ekeceğiniz tohumlar aynı yılın Nisan ile Mayıs ayı arasında çiçek açacaktır.

Gelincik Resimleri

Bir önceki yazımız olan Lale başlıklı makalemizde lale, lale bakımı ve Lale Büyütmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir