Menu

Gelin Taçı Çiçeği Hakkında Genel Bilgi

Gelin Taçı’nın adı Ege bölgesinden gelmektedir. İngilizcede ki adı Garlic Vine’dır. Yaprakları ovalandığında sarımsak gibi kokarlar.

Gelin Taçı Çiçeği, Bignoniaceae ailesinin bir üyesidir. Acem Borusu bitkisi ile akrabalıkları bulunur. Memleketleri Brezilya ile Meksika civarlarıdır. Eğer hiç güneş görmezler ise hiç çiçek açmazlar. Güneşe uzanabilmek için uzayabilirler. Çok güneş alması halinde daha fidanken bile çiçek açarlar. Kışın -7 dereceye kadar dayanabilirler. İlk bahar ve yaz aylarının başlarında çiçek açarlar. Yerini sever ise yaz boyunca bile çiçek açabilir.

Toprağı suyu kuvvetli emen havadar bir toprak olması gerekmektedir. Özellikle Gelin Taçı’nı saksıda yetiştirmek istiyor iseniz, toprak seçimini çok doğru yapmalısınız. Suyunu ise yaz aylarında toprağı hafif kurudukça koymalısınız. Kışın daha seyrek sulayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sinek Kapan Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Sinek Kapan, Sinek Kapan bakımı ve Sinek Kapan bitkisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir